Iga Swiatek, după ce a câștigat Roland Garros-ul: "Cea mai mare provocare a mea, a fi constantă"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2020, 16:54 Sport | Tenis


Iga Swiatek, campioana la Roland Garros
Foto: wtatennis.com/ getty
Iga Swiatek, prima jucătoare poloneză, atât la feminin cât şi la masculin, care a câştigat un turneu de Grand Slam, sâmbătă la Roland Garros, consideră că "cea mai mare provocare" a sa "va fi aceea de a fi constantă", relatează AFP citată de Agerpres.

"Este o experienţă care îmi schimbă viaţa", a descris Swiatek (19 ani) primul său trofeu din carieră.

"Sunt foarte mândră de mine. Am jucat extraordinar în ultimele două săptămâni. Dar nu mă aşteptam să câştig acest trofeu. Este extraordinar, este o experienţă care îmi schimbă viaţa. Cumva am sentimentul că scriu Istorie. Ştiu că multe lume mă va compara cu Agnieszka Radwanska (ex-nr.2 mondial retrasă din activitate). Dar trebuie să fiu constantă în următorii ani pentru a se putea spune că sunt cea mai bună jucătoare din Polonia, întrucât ea a reuşit mult timp să rămână la cel mai înalt nivel. Mai am multe de făcut", a spus Swiatek.

"Înainte de finală, am spus că îmi este indiferent dacă câştig sau pierd. De fapt, a fost atât de şocant pentru mine să o înving pe Simona (Halep, în optimi), încât am gândit că oricum este un turneu reuşit pentru mine. Chiar nu mai aveam aşteptări. Ştiam că va fi dificil în finală. Nu vroiam să fiu prea stresată, iar atunci mi-am spus că este prea puţin important, dar am încercat să cred. La final, chiar am profitat de moment. Nu pentru că îmi era indiferent dacă pierd sau câştig, ci pur şi simplu nu am vrut să mă gândesc tot timpul la asta. M-am concentrat pe lucrurile pe care ştiu să le fac, pentru că a câştiga, este de fapt consecinţa a ceea ce faci în fiecare moment", a adăugat Iga Swiatek.

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (54 WTA) a câştigat sâmbătă finala probei feminine de simplu a turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-1, pe americanca Sofia Kenin (6 WTA), a patra favorită a competiţiei.

Swiatek, care furnizase o mare surpriză în optimile de finală, eliminând-o pe românca Simona Halep, numărul doi mondial şi principala favorită (6-1, 6-2), a obţinut prima victorie din carieră la un turneu de Grand Slam.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2319 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    Stai linistita! (Duminică, 11 octombrie 2020, 16:57)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu mai pupi. Acum au avut nevoie pariorii de bani.
    • -5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 octombrie 2020, 17:20)

      [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      • +1 (1 vot)    
        Eu cred ca ... (Duminică, 11 octombrie 2020, 19:13)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui

        ..nu ai urmarit Rolad Garros-ul niciodata: nu a fost vorba de SH vs Iga S, ci de Iga castigand toate partidele pana in finala si finala. Vezi tu, Roland Garros-ul nu este, n-a fost si nici nu va fi produsul unei singure jucatoare, fie ea si SH.

        Dar sa zicem ca daca ar fi "produsul" unei singure jucatoare, atunci acea jucatoare cu siguranta nu este SH, care a castigat doar o singura data Roland Garros-ul. Cand te uiti si vezi Steffi Graf (cu 6 titluri) si Chris Evert (cu 7 titluri castigate), SH este foooarte departe. Si nici macar nu o sa fie mai aproape.

        Ce am vrut sa spun este ca Iga nu este produsul SH, ci al muncii ei si al unui Roland Garros diputat intr-un an cu foarte multe dficultati pentru toti jucatorii de tenis (si nu numai).
        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 octombrie 2020, 19:31)

          [anonim] i-a raspuns lui Alius

          • 0 (0 voturi)    
            De aceea e cliseu, caci este standard. (Duminică, 11 octombrie 2020, 21:21)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui

            Cliseele tale, totusi, sunt dintre cele care nu sunt standard: lumea tenisului incepe si se termina cu SH, iar cele care castiga sunt un produs al SH, nu au nici o alta calitate.

            Limba ta este una agramata: vreun = VREÚN, VREO adj. pron. nehot., pron. nehot. I. Adj. pron. nehot. 1. Care este un (sau o) oarecare; careva. 2. Aproximativ. ♦ (Cu valoare adverbială) Cam, circa. Vreo doi. ◊ Expr. Vreo doi (sau două) = câțiva (sau câteva). II Pron. nehot. (în forma vreunul, vreuna) Cineva, oarecine, oarecare; careva.
    • +2 (2 voturi)    
      am revazut finala (Duminică, 11 octombrie 2020, 19:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Imi place cum se aseaza in teren si cum loveste mingea - zice ca o face ca dupa o poza, perfect - mi se pare ca detine/stie toate loviturile si le executa ca la carte - este ceva unic, extraordinar...
  • +1 (1 vot)    
    "atât la feminin cât şi la masculin" (Duminică, 11 octombrie 2020, 23:12)

    fl0rin [utilizator]

    Fara discutie e o performanta enorma sa fii prima jucatoare poloneza care castiga Roland Garros-ul feminin. Dar cu adevarat colosal e sa fii si prima care-l castiga la masculin.