Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat, marți, în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de la Hamburg, după ce columbienii Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (principalii favoriți) au abandonat în tiebreak-ul primului set.

Horia Tecau, pe vremea cand era coechipier cu Jean Julien RojerFoto: Andrew Ong/USTA

Horia și Jean-Julien conduceau cu 6-0 în tiebreak, după 51 de minute de joc.

Tecău şi Rojer şi-au asigurat un premiu în valoare de 13.570 euro şi 90 de puncte în clasamentul de dublu.

Cuplul româno-olandez are acum 8-4 în meciurile directe cu columbienii Cabal/Farah, aceasta fiind a treia victorie consecutivă.

În sferturi, Tecău şi Rojer se vor duela cu învingătorii partidei Frederik Nielsen (Danemarca)/Tim Puetz (Germania) - Nicolas Mahut/Fabrice Martin (Franţa).