VIDEO Simona Halep, campioană la Roma (6-0, 2-1, abandon Karolina Pliskova)/ A treia oară a fost cu noroc

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2020, 14:58 Sport | Tenis


Simona Halep, campioana la Foro Italico
Foto: internazionalibnlditalia.com
A treia oară a fost cu noroc, iar Simona Halep a devenit singura jucătoare din România care a reușit să câștige turneul WTA de la Roma. Finala a fost una atipică, bucuria câștigării trofeului fiind un pic umbrită de abandonul Karolinei Pliskova după doar 31 de minute. Simona conducea cu 6-0 și 2-1 (cu break), prestația ei fiind una impecabilă. Este titlul cu numărul 22 din cariera jucătoarei noastre (al treilea consecutiv), iar nivelul încrederii ar trebui să fie la cote ridicate pentru Roland Garros (27 septembrie - 11 octombrie).
Rezumatul finalei de la Foro Italico:


De știut:
  • Este al 22-lea titlu WTA al Simonei Halep, fiind pentru prima dată în carieră când sportiva noastră cucerește trei titluri la rând (Dubai, Praga, Roma).
  • Pentru cucerirea trofeului de la Foro Italico, Simona va primi 205.190 de euro şi 900 de puncte WTA.
  • A fost a treia finală jucată de Simona la Roma, după cele pierdute în 2017 și 2018 (ambele împotriva Elinei Svitolina).
  • A fost finala cu numărul 39 din CV-ul Simonei: Halep a câștigat 22 și a pierdut 17.
  • Următorul turneu la care Halep va participa va fi cel de la Roland Garros (27 septembrie - 11 octombrie), acolo unde Simona va fi principala favorită.
Simona Halep, campioană la Roma:
Ultimele campioane:

2020 - Simona Halep
2019 - Karolina Pliskova
2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)
2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)
2016 - Serena Williams
2015 - Maria Sharapova etc.

Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în două rânduri de un sportiv din România: Ilie Năstase, edițiile din 1970 și 1973.

Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).

Desfășurarea LiveText a partidei Simona Halep vs Karolina Pliskova:

Karolina Pliskova ia decizia de a abandona dupa doar 31 de minute, moment in care era condusa cu 6-0 si 2-1, cu break

2:1 Karolina strange randurile si trimite din ce in ce mai bine. Este momentul oportun pentru o revenire, profitand de gameul slab de serviciu facut de Simona. Continua insa sa greseasca unele mingi usoare, este un amestec de dorinta si neincredere. Inca o dubla: 30-40. Mingea de break este insa salvata cu un voleu drive de forehand perfect. Pe un retur lung al Simonei, Karolina rateaza din nou. Break al Simonei, ea conduce acum cu 2-1

1:1 De-abia acum s-au schimbat mingile, Simona serveste cu unele noi si face o dubla greseala. Karolina gaseste foarte bine un contre-pied, a fost lasata sa faca putin pasul in fata, iar acest lucru s-a vazut din plin. Este o jucatoare periculoasa, nu trebuie lasata sa revina. Iata ca vine si a treia dubla greseala si a doua din acest game: 15-40. Retur direct castigator, iar Karolina apare pe tabela cu primul sau game: 1-1

1:0 Setul al doilea a inceput cu Pliskova la serviciu. Banda o ajuta pe Karolina (15-15). Dubla greseala venita de la cei 186 de centimetri ai cehoaicei...Inca o dubla, este clar ca nivelul increderii este undeva sub nivelul marii...Da, Karolina revine cu o dreapta plesnita care cade in coltul terenului (30-40). Pliskova este precum un pugilist care tot incaseaza lovituri si care s-a retras in corzi. A venit breakul, este 7-0 la general pentru Simona pana in acest moment. Vom vedea ce va urma

6:0 Simona este pe tot terenul, pare ca leviteaza, in timp ce Karolina este greoaie (15-0). Pliskova nu a apucat sa intre in meci, sa speram ca nu-si va gasi ritmul astazi. Aut pe un retur aparent lejer, Karolina cred ca se gandeste deja la setul al doilea. Da, dupa 20 de minute primul set al finalei se incheie: 6-0 pentru Halep

5:0 Dintr-o defensiva disperata, Simona gaseste formidabil coltul terenului, ce executie! Inca o lovitura direct castigatoare, Halep are trei mingi de break (0-40). Break alb, incredibil, Simona conduce acum cu 5-0 si urmeaza la serviciu. Nu s-au schimbat nici macar mingile (!)

4:0 Simona trimite in aut cu un backhand invers (0-15). O minge lunga pe mediana o incomodeaza pe Halep, 0-30. Gameul se complica deja. Deplasata, Simona nu-si mai gaseste la fel reperele, iar reverul se duce mult in aut: 0-40. Este posibil sa fi intervenit putin si relaxarea dupa acest dublu break reusit atat de repede. Simona simte pericolul, face un pas in fata si castiga urmatoarele doua puncte. Urmeaza poate cel mai greu din acest game. Da, o ajuta serviciul, avem egalitate de la 0-40. Serviciul cu mult kick la exterior o incomodeaza pe Karolina. As, ce modalitate de a incheia un game in care a fost condusa cu 40-0! Este 4-0 pentru Halep

3:0 Mingea ii vine Karolinei tot mai invartita si departe de mediana, lucru care o incomodeaza pe cehoaica. Egalitate la 15, dupa ce un forehand al Simonei se duce putin in aut. Inca o eroare cu forehandul pentru Halep, 30-15. Halep face diferenta de la retur, Karolina simte presiunea tot mai mult. Deplasata spre dreapta, Pliskova mai rateaza un forehand (eroare mare). Minge de dublu break pentru Simona. Dubla greseala rezolva orice nelamurire, este 3-0 pentru Halep. Jucatoarea noastra va urma la serviciu

2:0 Simona joaca lung, trimite aproape de baseline, iar mingea pare ca se urca putin pe adversara. In incercarea de a ajunge la o minge, Simona a cazut, s-a murdarit putin de zgura, dar da asigurari ca nu este nimic grav. Piciorul nu i-a mai alunecat pe zgura, a cazut destul de urat, dar nu are nimic din fericire (30-15). Simona conduce punctele, trimite din urcare, iar Karolina este putin fara raspuns in aceste momente (40-15). Inceput perfect de finala, este 2-0 pentru Simona

1:0 Simona sta destul de in spatele liniei de fund, incearca cumva sa-si mareasca timpul de reactie in fata unui serviciu precum o lovitura de ciocan. La 30-0, vine si prima dubla greseala (se simte presiunea si in racheta cehoaicei, stie cine se afla la retur). Cel mai lung raliu de pana acum ii revine Simonei (nu e nicio surpriza aici). Eroare de pe rever pentru Karolina: topspinul Simonei si-a facut treaba. Avem minge de break. Simona inchide gameul cu un backhand in lungul liniei de manual: avem break, Halep conduce cu 1-0

Meciul a inceput cu sportiva din Cehia la serviciu

Pierre Bacchi este arbitrul din scaun al partidei

Karolina este campioana en-titre, sa nu uitam ca ea a castigat trei din ultimele patru meciuri jucate impotriva Simonei. Are incredere in propriile forte, a vazut ca a putut sa o invinga pe Halep chiar si pe zgura.

Este a treia finala pentru Simona la Roma, poate a treia oara va fi cu noroc :)

Este cald la Roma, mingea va sari destul din zgura uscata favorizand jucatorii care folosesc executii cu mult topspin. Ramane de vazut cum va reusi Simona sa aiba un raspuns pentru loviturile puternice ale Karolinei

Karolina Pliskova are toate motivele să fie încrezătoare înainte de finala de la Roma, ea reușind să o învingă de patru ori până acum pe Simona. Victoria care-i dă totuși cele mai mari speranțe este cea de la Madrid, din 2018. Atunci, Halep avea o serie impresionantă de 15 victorii consecutive la Caja Magica. Meciul de la Foro Italico va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Digisport 1 de la ora 15:30.
Halep vs Pliskova 8-4

Ultima partidă a avut loc la Turneul Campioanelor din 2019, acolo unde sportiva din Cehia s-a impus în trei seturi, scor 6-0, 2-6, 6-4.

2020, Roma: 6-0, 2-1 pentru Halep
2019, Turneul Campioanelor: 6-0, 2-6, 6-4 pentru Pliskova
2019, Miami: 7-5, 6-1 pentru Pliskova
2019, FedCup: 6-4, 5-7, 6-4 pentru Halep
2018, Madrid: 6-4, 6-3 pentru Pliskova
2018, Australian Open: 6-3, 6-2 pentru Halep
2017, Roland Garros: 6-4, 3-6, 6-3 pentru Halep
2016, Montreal: 6-3, 6-3 pentru Halep
2016, FedCup: 6-7(4), 6-4, 6-2 pentru Pliskova
2016, Sydney: 6-4, 7-5 pentru Halep
2015, Indian Wells: 6-4, 6-4 pentru Halep
2015, Dubai: 6-4, 7-6(4).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28021 vizualizari

  • +13 (23 voturi)    
    Hai, Simona! A treia oară-i cu noroc! (Luni, 21 septembrie 2020, 15:10)

    comentatordiletant [utilizator]

    Nu credeam asta, dar m-ai convins tu la RG :-)
    Demonstrează că ești consecventă!
    • +10 (20 voturi)    
      O victorie in doua seturi pt Simona (Luni, 21 septembrie 2020, 15:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      ca sa nu avem emotii sau una in trei seturi ca sa avem mai mult spectacol ?
      • +13 (21 voturi)    
        Eu prefer (Luni, 21 septembrie 2020, 15:34)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Decât lung și anost mai bine scurt și de calitate.
        E posibil să fie și lung și de calitate - dar cu vârsta prefer să-mi menajez cordul!
        • +1 (9 voturi)    
          Si mie-mi place scurtul (Luni, 21 septembrie 2020, 17:08)

          gigiduru_ [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

          de calitate
          • -1 (11 voturi)    
            la zacusca. (Luni, 21 septembrie 2020, 18:01)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gigiduru_

            .. cu makedoanka, ca trebuie sa se marite. si n-o ia nimiciun makedon, daca nu stie sa faca mancare.
      • +8 (16 voturi)    
        Numai 2 game-uri (Luni, 21 septembrie 2020, 15:44)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        și Simona a oferit deja destul spectacol - și destule emoții. Sper să nu se „înmoaie” pe parcurs ca ieri.
        • +2 (8 voturi)    
          Defileaza ! (Luni, 21 septembrie 2020, 16:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

          Nu-i vorba ca si Pliskova sta rau si fizic si mental !
      • +2 (6 voturi)    
        Uite ca te asculta ! (Luni, 21 septembrie 2020, 15:58)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Din plin !
      • +2 (10 voturi)    
        DUamna Gabi vine la Huiduieli ? (Luni, 21 septembrie 2020, 16:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        io i as scrie un e mail sa se prezinte in Vinerea Mare ce precede plecarea Voluntaresei !
  • -11 (25 voturi)    
    SH defileaza fara mila de adversara (Luni, 21 septembrie 2020, 15:40)

    Plagarus [utilizator]

    Victorie cat o infrangere ?
    • +2 (10 voturi)    
      Esti oximoronic de subtil ! (Luni, 21 septembrie 2020, 16:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      :))))
    • +4 (8 voturi)    
      Ai cobit... (Luni, 21 septembrie 2020, 16:28)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Simona nu părea foarte încântată când și-au ciocnit rachetele. A câștigat turneul, dar n-a învins-o pe Karolina.
      Sper să fia amândouă în formă pentru RG (când vorbeam mai sus de emoțiile date de Simona, mă refeream la căzătură și la posibilele consecințe, dar din fericire pare că totul e în regulă).
    • +3 (11 voturi)    
      esti (Luni, 21 septembrie 2020, 16:35)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      foarte inteligent, trebuie sa recunoastem toti asta. Mult mai inteligent decat isi putea inchipui cineva! RIP pentru marele creieras pe care il detii!
  • +7 (7 voturi)    
    Păcat! (Luni, 21 septembrie 2020, 16:09)

    comentatordiletant [utilizator]

    Nu așa îmi doream să se termine...
    • +3 (9 voturi)    
      zi mersi. (Luni, 21 septembrie 2020, 18:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      .. .ca altfel plangeai pe aici. ti-o troznea aia pa Haplea, de nu se vedea.
  • +4 (14 voturi)    
    Pacat ca s-a terminat asa (Luni, 21 septembrie 2020, 16:13)

    fat.cat [utilizator]

    Dar Halep a jucat foarte bine. Merita titlul cu varf si indesat. Bravo, Simona!
  • 0 (14 voturi)    
    mda.. (Luni, 21 septembrie 2020, 16:19)

    sim18 [utilizator]

    Nu cred in accidentarea Pliskovei! E un fel de Serena care vrea sa ii umbreasca victoria Simonei! Adevarul este ca nu avea arme sa o invinga si a recurs la acest motiv. Pe tot parcursul turneului afisa ca o invingatoare, pana i-a adinistrat Simona un covrig...si s-a muiat!
  • 0 (6 voturi)    
    Incredibil! (Luni, 21 septembrie 2020, 16:21)

    comentatordiletant [utilizator]

    La ora la care scriu (înainte de festivitatea de premiere) pe Live WTA ranking Simona apare ca perdantă, iar Karolina câștigătoare!:
    https://live-tennis.eu/en/wta-live-ranking?__r=1.18ef5c23e8556d53d28793488b5bea24
    • +2 (4 voturi)    
      Între timp au corectat, (Luni, 21 septembrie 2020, 16:54)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      dar am făcut screen print să păstrez dovada gafei.
      • +1 (7 voturi)    
        vai tu.. (Luni, 21 septembrie 2020, 18:06)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        .. trece-o la "mari descoperiri".
      • +2 (4 voturi)    
        Tot bazaie o musca pe forumul asta ! (Luni, 21 septembrie 2020, 20:14)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Crede ca peste tot se da paine si circ dar primeste doar pliciuri ! :))))
  • +3 (11 voturi)    
    Chiar sunt dezamagit ! (Luni, 21 septembrie 2020, 16:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Imi pare rau pt Pliskova ! Pacat ca s-a accidentat ! Ar fi fost un meci frumos, sunt convins, pe care oricum Simona nu putea sa il piarda pt ca este si mai in forma si mai buna decat Karolina iar cehoaicei ii mai trebuie si altceva decat serviciul pt a o invinge pe Simona!
  • +11 (25 voturi)    
    Felicitari Simonei Halep (Luni, 21 septembrie 2020, 16:24)

    animatron [utilizator]

    E de peste 350 saptamani in top 10, de mai bine de 6 ani la cel mai inalt nivel, neintrerupt, mai mult decat oricare alta jucatoare din acest top.

    Asta dovedeste o extraordinara constanta (remarcabil in WTA), multa forta mentala, excelenta pregatire fizica si foarte buna tehnica de joc.

    Exemplul Simonei de reusita profesionala si umana (e decenta si echilibrata in declaratii, familista, apreciata pe circuit pentru "normalitatea" si amabilitatea ei) e o incurajare pentru mii de fete din Romania care spera la o cariera in tenisul profesionist.
  • +4 (14 voturi)    
    ma bucur pentru Simona (Luni, 21 septembrie 2020, 16:35)

    ..13 [utilizator]

    Chiar daca victoria a fost obtinuta ca urmare a nesansei jucatoarei adverse - MA BUCUR ENORM.

    Si acum urmeaza RG!
    Hai SH! once more time!
    • -3 (5 voturi)    
      Te contrazic. (Luni, 21 septembrie 2020, 16:56)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Hai, Simona! The second time again!
      • +2 (4 voturi)    
        That's right ! The second time again (Luni, 21 septembrie 2020, 20:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        pt ca la anu' inainte de RG sa putem sa spunem precum suporterii italieni : Non e due senza tre ! :))))))
  • +4 (10 voturi)    
    Ce necajita arata Simona (Luni, 21 septembrie 2020, 16:49)

    Susufler0 [utilizator]

    cand Pliskova a abandonat ! Acum cred ca jurnalistii de la Marca (parca) aveau dreptate cand scriau ieri dupa meciul cu Muguruzza ca Simona a simtit "sangele adversarei" !

    PS. Fugitiv asta mi s-a parut si mie... dar poate ma insel !
    • -4 (10 voturi)    
      necajita.. (Luni, 21 septembrie 2020, 18:04)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ..e din cauza ca n-a gasit si ea un makedon, care s-o ia. pai normal, daca nu stie sa faca salata boeuf. ce sa faci cu una care stie sa dea doar cu racheta de toti peretii?
      • 0 (6 voturi)    
        Și ce te face să crezi (Luni, 21 septembrie 2020, 20:16)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        că și-ar dori să întrețină (încă și cu acte) pe unul care gândește ca tine?
        Nu te obosi să-mi răspunzi, nu discut cu cei care discriminează (nu numai) femeile (sau naționalitățile, nu știu dacă la Simona consideri mai mare defectul de a fi femeie sau pe cel de a fi „machedoancă”).
        HN, țineți cont că NU VREAU să mai primesc nici un comment/ nici o apreicere (+/-) de la togloditul ăsta, indiferent de subiect.
        Personal voi avea grijă să nu postez la nici o discuție începută de el. Afirmațiile lui cu iz misogin (sau rasist0 ar fi trebuit cenzurate.
  • +2 (6 voturi)    
    Ce necajita arata Simona (Luni, 21 septembrie 2020, 16:49)

    Susufler0 [utilizator]

    cand Pliskova a abandonat ! Acum cred ca jurnalistii de la Marca (parca) aveau dreptate cand scriau ieri dupa meciul cu Muguruzza ca Simona a simtit "sangele adversarei" !

    PS. Fugitiv asta mi s-a parut si mie... dar poate ma insel !
  • -1 (11 voturi)    
    ptiuuuuu... (Luni, 21 septembrie 2020, 17:10)

    asada [utilizator]

    ..sa nu uitaiti sa o scuipati de deochi !!!!! Hoarda rasariteana cu numele terminate in" A "pare sa fie la pamant !!!!Au cam huzurit in pandemie si sau dedulcit la trandavie ,ca vorba aceea sant pline de bani care trebuiesc cheltuiti !!!!
  • +3 (9 voturi)    
    antrenament pt Roland Garros (Luni, 21 septembrie 2020, 17:11)

    di livio [utilizator]

    am zis Roland Garros, nu frenciopăn, sper ca măcar pe HN să nu văd bazaconia cu frenciopăn...nu ezicstă frenciopăn cum nu ezicstă englișopăn, doar Roland Garros și Wimbledon
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO (Luni, 21 septembrie 2020, 23:15)

    nicoR [utilizator]

    ma bucur pt Simo