​​Dominic Thiem (principalul favorit) și Diego Schwartzman (cap de serie numărul 5) se vor confrunta pentru titlul de la Viena, după ce au câștigat, sâmbătă, partidele disputate în semifinalele competiției.

Thiem (Austria, 5 ATP) a avut parte de un meci foarte dificil în fața lui Matteo Berrettini (Italia, 11 ATP, favorit 3). Italianul s-a impus cu 6-3 în primul set (a făcut trei break-uri și a pierdut o singură dată la serviciu), însă austriacul și-a revenit în seturile următoare și s-a impus cu 7-5, 6-3, după două ore și 33 de minute.

În cealaltă semifinală, Diego Schwartzman (Argentina, 15 ATP) s-a impus în fața lui Gael Monfils (Franța, 14 ATP, cap de serie numărul 4), scor 6-3, 6-2, după o oră și 14 minute de joc.

Dominic Thiem a câștigat 15 turnee în carieră, în timp ce Diego Schwartzman are trei titluri în palmares.

"Erste Bank Open" se dispută în perioada 21-27 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour 500 Series". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de €2,296,490. Ultimul câștigător al turneului este Kevin Anderson.