​Simona Halep, locul 4 mondial, a abandonat meciul cu Marie Bouzkova (Cehia, 91 WTA), din sferturi de la Rogers Cup, din cauza unei accidentări la tendon.

După 20 de minute, Halep era condusă cu 4-0 în primul set însă a reuşit să egaleze, dar a pierdut setul cu 4-6, după 46 de minute.

Apoi, jucătoarea română a decis să se retragă, după ce a cerut intervenţia medicului, ea acuzând dureri la un tendon, transmite News.ro.

Ce a spus jucătoarea din Cehia

"Normal că sunt dezamagită că Simona a fost nevoită să se retraga. M-am simțit foarte bine jucand împotriva ei, chiar dacă a fost doar pentru un singur set. A fost o experiență minunată.

"Am avut schimburi de mingi intense, lungi, așa că poate a vrut să se protejeze, cred că i-a fost teamă să nu o doară și mai mult" - Marie Bouzkova.

• Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 60.455 de dolari şi 190 de puncte.
  • Simona Halep era deţinătoarea trofeului.