Sorana Cîrstea (103 WTA) a debutat cu dreptul la turneul WTA de la Lugano, obținând o victorie în trei seturi cu Mona Barthel (Germania, 84 WTA). După ce a cedat primul set la tie-break (6-8), Sorana a revenit și și-a adjudecat următoarele două manșe, scor 6-2, 6-4.

Sorana s-a impus după două ore și 39 de minute de joc. În runda următoare, jucătoarea noastră va întâlni învingătoarea partidei dintre Polona Hercog (Slovenia, 89 WTA) și Carla Suarez-Navarro (Spania, 27 WTA), cap de serie numărul 2.

Sorana Cîrstea conduce acum cu 2-1 în meciurile directe cu Mona Barthel. Ultima confruntare fusese câștigată tot de româncă, în 2017, la Beijing (scor 7-6(4), 6-1).

Pentru calificarea în optimi, Sorana Cîrstea va primi 3.400 de dolari şi 30 de puncte.

Turneul de la Lugano (Elveția) este dotat cu premii totale în valoare de 250,000 de dolari și face parte din categoria ”International”. Se dispută în perioada 8-14 aprilie 2019. Directorul turneului este Geraldine Dondit, iar disputele au loc pe zgură. Prima ediție a competiției (în 2018) a fost câștigată de Elise Mertens.

Principalele favorite ale turneului de la Lugano sunt Belinda Bencic (1), Carla Suarez-Navarro (2), Viktoria Kuzmova (3), Alison Van Uytvanck (4), Pauline Parmentier (5), Ekaterina Alexandrova (6), Rebecca Peterson (7) și Vera Lapko (8).