Simona Halep (1 WTA) s-a calificat in finala turneului de la Shenzhen, dupa ce a obtinut a sasea victorie din tot atatea meciuri cu Irina Begu, scor 6-1, 6-4. Dupa un prim set in care s-a impus categoric (6-1), liderul mondial a scazut nivelul jocului in actul secund, Begu reusind sa castige doua game-uri consecutive si sa preia conducerea. La scorul de 3-3, Halep a mai facut un break, pe care l-a pastrat pana la final, adjudecandu-si victoria dupa o ora si 28 de minute. In ciuda scorului, Irina a avut momente bune, in care a pus-o in dificultate pe Halep, insa a fost lipsita de constanta si a gresit mai mult decat adversara sa. Simona Halep se afla pentru a doua oara in ultimul act al competitiei din China, dupa ce la editia din 2015 a castigat trofeul.

UPDATE: In lupta pentru trofeu, Simona o va intalni pe Katerina Siniakova (Cehia, locul 47 WTA), cap de serie numarul 6 si detinatoarea trofeului, care a reusit sa o invinga pe rusoaica Maria Sharapova (59 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-3.

Halep a fost eliminata de Siniakova in optimile editiei de anul trecut a turneului de la Shenzhen, aceasta fiind si singura intalnire dintre cele doua jucatoare in circuitul WTA. Cehoaica s-a impus atunci in trei seturi, scor 6-3, 4-6, 7-5. Vezi aici mai multe detalii.

Simona va bifa a 28-a finala din cariera. Halep are 15 titluri castigate in circuitul WTA, cele mai importante victorii de pana acum fiind cele de la Indian Wells si Madrid (in doua randuri).

Calificarea in finala ii aduce Simonei 81.251 de dolari si 180 de puncte WTA. Castigatoarea turneului va primi 163.260 de dolari si 280 de puncte WTA.

Tot vineri, Halep si Begu vor juca in semifinalele probei de dublu, impotriva cuplului Anna Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania). Partida se va disputa dupa incheierea confruntarii dintre Sharapova si Siniakova.

• Va castiga Simona Halep turneul de la Shenzhen? - participa la sondajul de mai jos

Ce a spus Simona Halep

"A fost cu siguranta un meci greu. E o jucatoare foarte puternica si in setul al doilea ati putut vedea ca isi imbunatatea jocul. Cred ca am fost destul de puternica sa rezist si sa lovesc mingea mai puternic pe final. Simteam ca imi scade putin energia, dar am revenit, am servit bine in ultimul game si sunt mandra de victoria de azi, a fost un meci tare", a spus Simona Halep, la finalul meciului cu Irina Begu.

"Sunt din nou in finala aici la Shenzhen, un sentiment extraordinar. Ma bucur sa joc din nou finala aici, in fata multor oameni. Va multumesc, intotdeauna imi place sa joc aici si maine am o provocare mare. Am jucat anul trecut cu Siniakova si m-a invins, asa ca, daca vom juca impreuna, vreau o razbunare, dar nu e niciodata usor. De asemenea, cu Sharapova e mereu o provocare. Sunt gata sa joc si vom vedea ce se va intampla", a mai spus liderul mondial, potrivit Digi Sport.

Desfasurarea livetext a partidei:

6:4 Begu reuseste sa salveze o minge de meci, insa Halep o fructifica pe cea de-a doua si se califica in finala turneului de la Shenzhen. Este a sasea victorie a Simonei din tot atatea meciuri jucate impotriva Irinei

5:4 Begu se impune lejer pe propriul serviciu, dupa ce a condus cu 40-0 si i-a cedat un singur punct adversarei. Irina cere din nou interventia antrenorului sau. Simona va servi pentru castigarea partidei

5:3 Rever imparabil al Irinei, care are doua mingi de break (15-40). Halep ajunge la o scurta a Irinei si salveaza prima minge de break. Este anulata si cea de-a doua gratie serviciului. Game-ul ii revine in cele din urma Simonei, care se afla la un game distanta de castigarea meciului

4:3 Simona creste din nou nivelul jocului si nu ii lasa nicio sansa Irinei. Break la zero facut de Halep, care trece la conducere

3:3 Numarul 1 WTA intrerupe seria game-urilor Irinei. Halep nu i-a mai permis Irinei sa loveasca castigator si a profitat si de greselile acesteia

2:3 Begu a prins incredere dupa game-ul castigat pe serviciul Simonei si revine in meci. Irina a controlat schimburile si s-a impus cu 40-30

2:2 Halep nu reuseste sa-si consolideze break-ul reusit in game-ul anterior. Irina a fost mai agresiva si a facut primul break din acest meci. Begu a avut 40-0, Halep a castigat urmatoarele doua puncte, insa game-ul i-a revenit Irinei

2:1 Irina comite a treia dubla greseala in aceasta partida, iar apoi trimite cu forhand-ul in fileu (40-40). Begu reuseste sa salveze si o minge de break a Simonei. Irina pune prea multa forta intr-o lovitura, iar mingea nu prinde terenul, o noua egalitate. Dupa o alta greseala a Irinei, Halep beneficiaza de a doua minge de break, pe care o si fructifica

1:1 Simona face foarte bine pasul in teren si Irina nu se poate apara (30-15). Begu gaseste doar fileul, dupa un serviciu excelent al Simonei (40-15). Liderul mondial restabileste egalitatea gratie primului serviciu extrem de eficient

0:1 Irina serveste cu mingi noi. Halep loveste impecabil din alergare, dupa un voleu al Irinei (15-15). Serviciul doi o ajuta pe Begu (30-40), insa apoi comite o dubla greseala, egalitate (40-40). Halep isi procura prima minge de break din acest set, dupa o lovitura superba in lung de linie. Banda fileului o ajuta pe Irina si este din nou egalitate. Begu schimba bine directia si are sansa de a inchide game-ul. Begu opreste seria castigatoare a Simonei si se afla la conducere pentru prima data in acest meci

6:1 Simona serveste excelent si incheie primul set cu un game alb

5:1 Begu isi cedeaza serviciul dupa cel mai disputat game de pana acum al partidei, de peste 12 minute, in care a salvat si doua mingi de break

In pauza dintre game-uri, Irina ii cere ajutorul antrenorului sau." Lovesti bine mingea, dar trebuie sa joci mai variat si mai eficient. Pastreaza energia", i-a transmis Artemon Apostu

4:1 Halep se distanteaza pe tabela dupa un joc solid. Serviciul bun al Simonei nu ii permite Irinei sa returneze periculos si sa-i puna probleme liderului mondial

3:1 Begu serveste bine, pe corpul adversarei, iar Halep nu poate returna (0-30). Simona profita de o minge mai scurta, nimic de facut pentru Irina. Urmeaza apoi o lovitura superba in lung de linie a liderului mondial. Prima dubla greseala a meciului este comisa de Irina. Halep beneficiaza de prima minge de break si o fructifica

2:1 Halep isi domina adversara, serveste foarte bine si isi adjudeca lejer game-ul de serviciu

1:1 Halep beneficiaza de inca o eroare a Irinei (15-15). Serviciul la exterior in aduce urmatorul punct favoritei 4 a competitiei (15-30). Halep o deplaseaza foarte bine pe Irina, iar defensiva acesteia cedeaza (40-40). Begu serveste bine cu doi-ul, iar mingea trimisa de Halep se opreste in fileu

1:0 Meciul a inceput cu Simona Halep la serviciu. Simona nu reuseste sa treaca mingea peste fileu si primul punct al disputei ii revine Irinei. Simona deschide bine terenul, iar Irina nu se mai poate apara (15-15). Halep este agresiva, o forteaza pe Irina sa greseasca si isi trece in cont primul game la partidei

Irina Begu a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca

Anja Vreg este arbitrul din scaun

Halep si Begu au iesit la incalzire

Parcursul celor doua jucatoare la Shenzhen:

Simona Halep

Turul I: 6-4, 6-1 cu Nicole Gibbs (SUA, 110 WTA), dupa o ora si 9 minute

Optimi: 3-6, 6-1, 6-2 cu Ying-Ying Duan (China, 91 WTA), dupa o ora si 39 de minute

Sferturi: 6-2, 6-2 cu Aryna Sabalenka (Belarus, 73 WTA), dupa 57 de minute

Irina Begu

Turul I: 6-1, 6-2 cu Fangzhou Liu (China, 148 WTA), dupa o ora si 10 minute

Optimi: 4-6, 6-1, 6-2 cu Ekaterina Alexandrova (Rusia, 96 WTA), dupa doua ore si 7 minute

Sferturi: 7-5, 7-5 cu Timea Babos (Ungaria, 55 WTA), dupa o ora si 56 de minute

In a doua semifinala se vor intalni Maria Sharapova (59 WTA) si Katerina Siniakova (47 WTA, detinatoarea trofeului), nu mai devreme de ora 10.00 (ora Romaniei).

Partida dintre Sharapova si Siniakova va fi urmata de prima semifinala a probei de dublu. Simona Halep si Irina Begu vor juca impotriva cuplului Anna Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).

Turneul de la Shenzhen este dotat cu premii totale in valoare de 750.000 de dolari. Simona Halep a castigat competitia in 2015. In Romania, turneul poate fi urmarit in direct pe Digisport.