Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale US Open, si si-a egalat cea mai buna performanta de la US Open dupa ce a trecut sambata de americanca Shelby Rogers.

Simona HalepFoto: usopen.org

Pentru un loc intre primele 8 in turneul american de Grand Slam, romanca se va lupta cu capul de serie 24 Sabine Lisicki , ce a trecut ieri de cehoaica Barbora Strycova, locul 42 WTA, in trei seturi: 6/4, 4/6, 7/5.

Halep a invins-o aseara, cu scorul de 6-2, 6-3, pe Shelby Rogers din SUA, locul 154 WTA, sportiva venita din calificari, dupa un meci de o ora si sapte minute, disputat in turul al treilea al competitiei, informeaza Mediafax.

Sportiva romana nu a avut probleme in partida de pe arena Arthur Ashe de la Flushing Meadows, desi Rogers a intrat cu incredere pe teren.

Insa increderea americancei s-a evaporat la prima minge de break a meciului, in ghemul al cincilea. Astfel, de la 2-2, Halep a aratat cum arata diferenta de peste 150 de locuri in clasamentul WTA, castigand sapte ghemuri la rand.

Setul intai a durat 31 de minute, apoi Rogers a castigat si ea un ghem la 0-2, in setul secund. Romanca a dus scorul la 5-2, dupa un nou break in ghemul al saptelea, apoi s-a relaxat, iar Rogers a facut rebreak.

Nu a fost o revenire a americancei, pentru ca Halep a inchis setul in ghemul urmator, dupa alte 36 de minute.

Calificarea in optimi este recompensata la US Open cu un premiu de 213.575 de dolari si cu 240 de puncte WTA.