Tomas Ryde nu crede că a fost șapte metri pentru România la faza din care Neagu a adus victoria cu Ungaria

de Red. Sport     HotNews.ro
Vineri, 6 decembrie 2019, 14:32 Sport | Teamball


Momentul faultului care a adus 7 metri pentru Romania
Foto: Captura YouTube
Echipa națională de handbal a României a câștigat în ultimele secunde partida cu Ungaria, 28-27, și s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia. Cristina Neagu a adus victoria selecționatei "tricolorelor", după ce a marcat de la 7 metri cu trei secunde înainte de final, informează Mediafax.

La finalul partidei, selecționerul României, Tomas Ryde, a vorbit despre victoria împotriva maghiarelor, dar și despre ultima fază, care a decis rezultatul final.

Ce a declarat selecționerul României

"Sunt fericit pentru această victorie. Îmi pare rău pentru echipa Ungariei. Au jucat foarte bine în prima repriză și am încercat să le transmit jucătoarelor mele că o diferență de patru goluri nu e greu de remontat, dar la șase goluri deja e extrem de dificil. A fost o presiune foarte mare pe portarii României, pentru că adversarele noastre aruncau foarte bine.

Trebuie să spun, sincer, pe video, că la ultima aruncare... trebuie să revăd faza. S-au atins și cred că nu a fost nimic. Sunt însă fericit pentru că am câștigat.

E normal să apară situații înșelătoare când un meci se desfășoară într-o asemenea manieră. Jocul a fost extrem de corect, nu au existat lovituri dure între jucătoare. Cred că vom avea meciuri foarte grele în grupa principală. Sunt fericit, a fost o luptă bună pentru mine și pentru România" - Tomas Ryde, selecționerul României, citat de Digisport.

Cum arată programul României în Grupa II Principală:

Duminică, 8 decembrie:

România vs Rusia

Marți, 10 decembrie:

România vs Suedia

Miercuri, 11 decembrie:

România vs Japonia



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9397 vizualizari

  • -8 (26 voturi)    
    ...why don't take a RYDE???... (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:38)

    tacanel [utilizator]

    ...i strongly suggest you should coach hungarian team next time...clearly you do not fit the bill for the romanian team...so go and good riddence....
    • +17 (25 voturi)    
      good riddance (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:44)

      ViorelG [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Asta e problema natiei noastre, nu stim sa recunoastem cand gresim sau cand exista greseli in favoarea noastra. Ce e atat de rusinos in recunoaste ca nu a fost fault? Mi se pare cu atat mai admirabil ca omul e fair play. Dar de unde sa stim noi, dacii liberi, cei mai tari la toate cele, ce e ala fair-play?!
    • +16 (24 voturi)    
      omul e corect... (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:46)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      ... chiar daca noua nu ne convine...
      Am revazut si eu faza si chiar nu e contact de 7m

      Si poti lasa impresiile cu limba engleza ca nu cred ca citeste vreun om din handbal comentariile articolelor sportive
      • -9 (13 voturi)    
        ...sunt multumit ca... (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:12)

        tacanel [utilizator] i-a raspuns lui mache

        ...le-ai citit tu si n-ai inteles nimic...asa ca pune mana pe un dictionar englez roman...este clar ca ai nevoie...
    • +15 (17 voturi)    
      Râul, ramul... (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:47)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Și dacă pleacă să antreneze Ungaria credeți că o va face cu mai mult „patriotism” ? Omul e un profesionist mercenar, motiv pentru care își permite uneori și luxul de a fi obiectiv. Uneori e nevoie și de de-ăștia, nu numai din cei care cheamă râul, ramul la luptă și ale căror idei tactice se rezumă la „haideți, fetelor, că se poate”.
    • +9 (13 voturi)    
      te dai englezoi... (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:03)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      ... you, crezi ca a fi patriot inseamna sa zici ca albul e negru?
      • +1 (3 voturi)    
        putea sa se abtina de la comentarii (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:37)

        ave99 [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        Putea totusi sa se abtina de la comentarii. Daca a dat arbitrul ce mai conteaza?
    • +2 (2 voturi)    
      Thomas should indeed take a RYDE (Vineri, 6 decembrie 2019, 20:04)

      Nicolio [utilizator] i-a raspuns lui tacanel

      Thomas ar trebui sa revada inregistrarile inainte de a face declaratii de presa ... Se da 7M si eliminare pentru atac in zona fetei - asta arata si arbitra. E de admirat ca TR e fair play, dar in faza cu pricina a vorbit prea repede
  • -9 (13 voturi)    
    Cine îl susține pe ăsta?! (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:43)

    periscop [utilizator]

    Ai impresia că ”se... ride” de noi...
    • +7 (7 voturi)    
      Ponta (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:04)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Rade de ce e in capul tau....
  • -6 (14 voturi)    
    Nu e diplomatic (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:44)

    gebica [utilizator]

    să declare așa ceva, chiar dacă asta crede și așa este. Probabil că vrea să-și evidențieze spiritul de fair-play, dar nu face decît să tensioneze și mai mult o relație care tradițional e suficient de tensionată. Mai aruncă și cu lături nemeritate asupra unei echipe de arbitraj excelente, chiar dacă uneori a lăsat senzația că ne-a nedreptățit. Cît despre unguroaice, le amărăște și mai mult gustul unei înfrîngeri care și pentru majoritatea dintre noi era la un moment dat de neconceput.
  • +11 (15 voturi)    
    Mai avem pana la civilizatie... (Vineri, 6 decembrie 2019, 14:55)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Daca era invers imaginati-va titlurile... Asa, il vrem demis pe antrenor care recunoaste un fapt evident... Asa e, el nu a crescut cu Miorita, stie sa castige dar sa si piarda...
  • +5 (9 voturi)    
    Brigada de arbitri a fost cu Ungaria (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:13)

    nick24 [utilizator]

    aproape tot timpul, doar la ultima fază poate că au greșit.
    • -1 (5 voturi)    
      mai mult sau mai putin (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:40)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      cand ungaria domina rau si conducea cu 5-6 goluri, era indeajuns sa pui mana pe o unguroaica si era fault, daca cadea era cu 2 minute. La noi si pumni in fata si era doar fault, foarte rar 2 min.
      Cand s-a mai apropiat diferenta s-a mai calmat si arbitrajul
    • +3 (3 voturi)    
      comentatori isterici... (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:59)

      banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Daca vrei sa vezi un meci de handbal comentat profesional, uita-te la nemti sau in alte tari... Vorbesc 4 limbi si am avut ocazia sa vad transmisii de handbal... Comentatori asa colerici, cu remarci de doi lei, care practic provoaca spectatorii catre victimizare... M-am uitat la ultimele 5 minute si Romania a avut 2 eliminari si ultima faza nu a fost 7 metrii. In schimb au primit 2 minute pentru proteste(indreptatite)
  • +6 (6 voturi)    
    dA (Vineri, 6 decembrie 2019, 15:41)

    Babilou [utilizator]

    sa nu uitam conotatiile politice ale suporterilor maghiari: pancarta cu data Tratatului de la Trianon si intorsul cu spatele la imnul national la Romaniei.
    • +3 (3 voturi)    
      la fix (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:21)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      au putut sa vada mai bine usa cand au stat cu spatele la imn, le-a fost de folos la final cand a trebuit sa paraseasca incinta cat mai repede sa nu se umple de bube la vederea bucuriei fetelor noastre.
  • +1 (5 voturi)    
    Unguroaica s-a aparat in semicerc... (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:02)

    mircea_cjn [utilizator]

    ....7m clar.
    Urmariti cu atentie faza.
    Unguroaica, ca s-o scoată pe a noastra de pe traiectorie, a impins in afara careului apoi a pus piciorul in interiorul semicercului. Ghinion.
  • +3 (3 voturi)    
    vedeti poza (Vineri, 6 decembrie 2019, 16:18)

    Relaxat [utilizator]

    In poza din articol se vede cum o trage de tricou, probabil o fractiune de secunda dar arbitrul era acolo.
    Bonus, numarul 6 este in semicerc. O fi bine, n-o fi bine ?
  • +1 (5 voturi)    
    A fost 7m! (Vineri, 6 decembrie 2019, 17:02)

    laurentiu69 [utilizator]

    Jucatoarea din Ungaria, s-a aparat in semicercul de 6m! Se acorda automat 7m! Nu conteaza intensitatea contactului cu jucatorul advers!
  • +1 (5 voturi)    
    Thomas lasa-ne (Vineri, 6 decembrie 2019, 18:02)

    Koczka [utilizator]

    M-am cam lamurit cam care e valoarea acestui antrenori incepand cu aroganta cu care a raspuns criticilor legate de selectia , inainte de scandalul cu Corona. Apoi ne sounea de supravietuire inainte de plecare l In Japonia foarte discreti , valve tactics in meciul cu Muntenegru, pierdut LA limits si un inceput catastrofal cu Ungaria , lipsa de reactie tactica. ASA ca `fair play'-ul asta de astazi nu mai intereseaza pe nimeni. Cel mult poate fi suspendat de IHF. Mai bine si-ar vedea de treaba lui, sa vad in meciul cu Suedia cat de fair va conduce echipa.