FCSB s-a impus la limită pe terenul campioanei en-titre Farul Constanța, scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei a doua a play-off-ului SuperLigii României.

Farul - FCSBFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorului pentru a vedea golul*

Adrian Șut, eroul FCSB-ului în meciul cu Farul

Gruparea pregătită de Gică Hagi a început foarte agresiv partida și a irosit două mari șanse de gol, însă Târnovanu a fost în zi mare și a respins în două rânduri.

Replica FCSB-ului a venit abia în finalul primei reprize, când Băluță l-a întins pe Buzbuchi cu un șut cu exteriorul.

În a doua repriză, echipa antrenată de Elias Charalambous a fost mai periculoasă și a trecut pe lângă gol prin Octavian Popescu.

Lăsat singur cu Buzbuchi, jucătorul oaspeților l-a luat la țintă pe portarul advers.

Spre final, în urma unei lovituri de colț, Adrian Șut a marcat pentru lider (min 82) și a stabilit scorul final al partidei.

6. Sepsi Sf. Gheorghe – 23 p *

* Echipele care au beneficiat de rotunjire la înjumătățirea punctelor.

Farul Constanța - FCSB, 0-1, în play-off-ul SuperLiga

Final.

Min 82: GOL FCSB! Adrian Șut deschide scorul în urma unei lovituri de colț.

Min 68: Ocazie și pentru Farul. Louis Munteanu a reluat cu capul spre poartă, Târnovanu răspunde cu o intervenție bună.

Min 62: Ocazie uriașă pentru FCSB. Octavian Popescu este lăsat de Coman singur cu portarul, însă acesta a tras în goalkeeperul constănțenilor.

Min 56: FCSB, aproape de autogol. Ngezana deviază o centrare, iar Târnovanu evită golul.

Min 51: Cristi Ganea trimite un șut puternic cu piciorul stâng, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 41: Ocazie mare pentru FCSB. Băluță preia perfect o minge în marginea careului, șutează cu exteriorul la colțul lung, dar Buzbuchi respinge în lateral.

Min 28: Moment bizar după doar 28 de minute. Eduard Radaslavescu este înlocuit de Octavian Popescu. Mijlocașul este consolat de colegii săi, dar nu pare să fie accidentat.

Min 19: Cojocaru își încearcă din nou norocul cu un șut, dar execuția a fost ușoară pentru Târnovanu.

Min 3: Dublă ocazie pentru Farul. Cojocaru șutează la colțul lung, dar Târnovanu scoate, mingea ajunge până la Grameni, acesta trage la poartă, însă, din nou, portarul oaspeților scoate fantastic.

Min 1: A început partida dintre Farul și FCSB.

Echipele de start:

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Larie, Gustavo Henrique, Dussaut - Cr. Ganea, Queiros, Grameni - R. Deaconu, L. Munteanu, I. Cojocaru.

Rezerve: Mușat, Boli, Kiki, Dănuleasa, Grosu, Nedelcu, Casap, Budescu, N. Popescu, Al. Stoica, Rivaldinho, Grygoryan.

Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic - Lixandru, Ad. Șut, Olaru - Radaslavescu, Al. Băluță, Fl. Coman.

Rezerve: M. Udrea, A. Vlad, Dawa, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Antwi, M. Toma, Alhassan, D. Popa.

Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Marcel Bîrsan (București) / A1: Adrian Vornicu (Iași) / A2: Alexandru Florian Vișan (Galați) / Arbitru AVAR: Iulian Dima (București) / Arbitru AVAR: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) / R1: Valentin Porumbel (Oltenița - Călărași) / Observator arbitri: Alexandru Deaconu (București).

Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu - Constanţa)