După cinci victorii consecutive, Rapid a pierdut prima partidă din acest an în deplasarea de la Poli Iași, scor 3-1 pentru gazde și ratează revenirea pe poziția secundă a clasamentului SuperLigii.

Suporterii echipei Rapid BucurestiFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

Poli Iași – Rapid 3-1, în etapa a XXVII-a a SuperLigii

În căutarea celei de-a șasea victorii consecutive, giuleștenii au fost opriți de echipa lui Leo Grozavu.

Prima repriză a adus mai multe situații importante pentru Rapid, ratate pe rând de Krasniqi sau Burmaz.

Startul părții a doua a adus și deschiderea scorului pentru formația antrenată de Cristiano Bergodi.

O pasă în adâncime a lui Papeau l-a găsit pe Burmaz, care a ratat însă preluarea, mingea a ajuns la Ermal Krasniqi, iar vârful kosovar a marcat cu un șut plasat.

Doar trei minute mai târziu, Săpunaru a gafat la o minge simplă în poziție de ultim apărător, iar Adel Bettaieb a reușit o egalare nesperată.

Introdus pe teren pe final după o accidentare care l-a ținut departe de gazon timp de două luni, Alin Roman a marcat în minutul 88 cu o execuție superbă din interiorul careului.

Moldovenii s-au descătușat, iar în minutele de prelungiri Shayon Harrison a înscris și el cu un șut din interiorul careului.

Dacă Poli Iași acumulează 30 de puncte, cu opt mai mult decât prima poziție de retrogradare, Rapid rămâne cu 48 de puncte pe locul al treilea al clasamentului.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Poli Iași și Rapid.