Hermannstadt a obținut duminică a treia victorie din actualul sezon al SuperLigii României. Sibienii s-au impus în disputa cu FC Voluntari, scor 3-1, într-un meci din cadrul etapei a 9-a din campionat.

Marius MaldarasanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Hermannstadt a învins-o pe FC Voluntari

Hermannstadt s-a impus în etapa a 9-a a SuperLigii României.

Formația antrenată de Marius Măldărășanu a câștigat disputa cu FC Voluntari, scor 3-1.

Ilfovenii au avut o mare șansă să deschidă scorul, dar Nemec a șutat puternic în bara laterală.

La faza imediat următoare, Sigurjonsson a marcat pentru oaspeți (min 27), cu o lovitură de cap ce l-a învins pe Căbuz.

Alhassan putea egala chiar înaintea pauzei, dar execuția sa a fost respinsă de Vâlceanu.

În a doua repriză, Iancu a restabilit rapid egalitatea din centrarea lui Balaure (min 51), iar 6 minute mai târziu, Daniel Paraschiv a adus gazdele în avantaj după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

În minutul 76, oaspeții au rămas în inferioritate numerică după ce Matricardi a primit al doilea cartonaș galben.

Igor Armaș a fost și el eliminat din tabăra ilfovenilor de centralul Ovidiu Hațegan.

Cu 5 minute înainte de final, Petrișor Petrescu a închis tabela din centrarea lui Paraschiv.

Cu acest rezultat, Hermannstadt a urcat pe locul 7 și a acumulat 12 puncte. De partea cealaltă, Voluntariul rămâne la cota 10, pe poziția a 10-a.