Universitatea Craiova a câștigat primul joc din ultimele 3 etape. Formația antrenată de Laurențiu Reghecampf s-a impus în fața lui Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1.

Laurentiu ReghecampfFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Laurențiu Reghecampf răsuflă ușurat după victoria cu Sepsi

După două meciuri fără gol marcat în campionat, Universitatea Craiova a reușit în sfârșit să câștige un meci.

Oltenii au făcut un mic bun cu Sepsi și rămân aproape de FCSB.

Încă din primul minut, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf a preluat conducerea. Pe un contraatac rapid, Jovan Markovic a finalizat din pasa lui Houri.

Lyes Houri a punctat pentru 2-0 în minutul 28, după ce l-a învins pe Niczuly cu un șut din marginea careului.

Oltenii puteau face chiar 3-0, însă Alexandru Mitriță a ratat incredibil din 6 metri și a trimis peste poartă.

Cu doar câteva minute înaintea pauzei, Safranko l-a lansat excelent pe Marius Ștefănescu (min 42), iar fotbalistul covăsnenilor l-a executat pe Laurențiu Popescu și a stabilit scorul primei reprize.

În a doua repriză, gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Badelj. Inițial, jucătorul oltenilor a primit cartonașul galben, dar centralul a decis să îl elimine după consultarea VAR.

Chiar dacă a jucat cu om în minus, Craiova a continuat să pună probleme. Raul Silva a fost aproape de a înscrie cu o lovitură de cap, dar Niczuly a intervenit excepțional și a respins în corner.

Până la final, nu au mai existat evenimente importante, astfel că Universitatea Craiova acumulează 17 puncte și revine pe locul doi. De partea cealaltă, Sepsi rămâne pe locul 6 cu 12 puncte.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Universitatea Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe