Universitatea Craiova a legat al treilea succes la rând în SuperLiga României, după ce a învins pe teren propriu UTA Arad, scor 3-0.

Laurentiu ReghecampfFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Universitatea Craiova a urcat pe primul loc în campionat

Venită după succes categoric de la Iași, Universitatea Craiova a confirmat forma foarte bună pe care o traversează și a învins-o și pe UTA Arad, scor 3-0.

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a deschis destul de repede scorul. Ștefan Baiaram a marcat cu un șut la colțul lung în minutul 8 al partidei.

Jovan Markovic a fost aproape de a înscrie și el după jumătatea primei reprize, însă Iacob a intervenit decisiv.

Oltenii au mai punctat o dată prin Raul Silva, dar reușita fundașului a fost anulată după ce centralul a primit o sesizare din camera VAR.

În a doua repriză, oaspeții au restabilit egalitatea prin Cooper, dar vârful arădenilor se afla într-o poziție de ofsaid.

La faza următoare, Alexandru Crețu a dublat avantajul Universității Craiova, după ce a finalizat cu un șut frumos din marginea careului (min 58).

Scorul final a fost stabilit de Screciu, în minutul 89.

Cu această victorie, Craiova lui Reghecampf urcă pe primul loc și acumulează 14 puncte. Arădenii rămân la cota 4 și coboară pe locul 13.