Petrolul Ploiești a obținut al treilea succes consecutiv în SuperLiga României, după ce a învins-o pe FC U Craiova 1948 cu scorul de 4-3, în etapa cu numărul 6.

Jucătorii echipei Petrolul PloieștiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Petrolul, victorie clară cu FC U Craiova 1948

Petrolul își continuă parcursul bun din acest început de sezon în SuperLiga României.

Formația antrenată de Florin Pîrvu a învins-o pe FC U Craiova 1948 cu scorul de 4-3.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 4, la capătul unei acțiuni finalizate de Irobiso.

9 minute mai târziu, scorul era deja 2-0. Gicu Grozav i-a centrat foarte bine lui Jair, iar acesta nu l-a iertat pe Robert Popa.

Până la pauză, oaspeții au redus din diferență prin van Durmen. Acesta a profitat de respingerea greșită a lui Zima și a trimis în plasă.

În a doua repriză, a urmat o adevărată ploaie de goluri.

Irobiso a realizat dubla în minutul 60 al partidei după ce a fructificat centrarea lui Jair, iar tânărul Alexandru Musi a făcut 4-1 pentru Petrolul (min 75).

Chiar și așa, oltenii nu au renunțat și s-au luptat până la final pentru un rezultat pozitiv. Cu 9 minute înainte de final, Bauza l-a servit excelent pe Chițu, iar același Bauza a marcat al treilea gol pentru oaspeți din lovitură de la 11 metri (min 85).

Scor final 4-3, iar cu acest succes prahovenii urcă pe locul 3 și acumulează 11 puncte. De partea cealaltă, formația antrenată de Nicolae Dică ajunge pe locul 10, cu 6 puncte.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Petrolul Ploiești și FC U Craiova 1948