La revenirea lui Andrea Mandorlini pe banca tehnică, CFR Cluj s-a impus cu scorul de 2-0 în fața nou promovatei Poli Iași.

Jucatorii celor de la CFR ClujFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

CFR Cluj, victorie în prima etapă cu Poli Iași

CFR Cluj a obținut un succes în prima etapă a noului sezon din SuperLiga României.

Formația pregătită de Andrea Mandorlini a primit vizita Politehnicii Iași pe teren propriu și s-a impus fără mari probleme.

Oaspeții au marcat după doar 4 minute în urmă unei gafe uriașe în defensiva ardelenilor, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid.

CFR a dat replica în minutul 12 și a deschis scorul prin Bîrligea, care a îndeplinit o simplă formalitate din câțiva metri, după o respingere în față a portarului Jankov.

Gazdele puteau să își majoreze avantajul până la pauză, însă Cvek și Jefte au irosit șanse importante de a marca.

În a doua repriză, Cristi Manea a profitat de o eroare în apărarea oaspeților și a înscris pentru 2-0, cu o lovitură de cap (min 49).

CFR-iștii mai puteau puncta până la final, dar Ajeti nu a reușit să își cadreze lovitura de cap.

Pentru CFR, urmează deplasarea la UTA Arad, în timp ce moldovenii vor primi vizita celor de la Hermannstadt.