Oțelul Galați a revenit pe prima scenă a fotbalului românesc și a deschis noul sezon din SuperLiga României. Gălățenii au remizat pe teren propriu cu UTA Arad, scor 1-1.

Dorinel MunteanuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

Oțelul Galați - UTA Arad 1-1, în etapa 1 din SuperLiga României

Revenită din acest sezon în prima ligă, Oțelul Galați a primit vizita celor de la UTA Arad, formație care a ajutat baraj pentru menținerea în SuperLiga.

Cele două echipe au remizat, scor 1-1, în urma unui meci destul de echilibrat.

Arădenii au fost aproape de a deschide scorul după doar două minute, dar Fabry a nimerit bara din lovitură liberă.

Oaspeții au reușit în cele din urmă să marcheze chiar înaintea pauzei (min 45+5), atunci când Rareș Pop l-a învins pe portarul moldovenilor cu o execuție puternică la vinclu.

În a doua repriză, formația antrenată de Dorinel Munteanu a restabilit egalitatea în minutul 62, la capătul unei acțiuni finalizate de Alexandru Pop.

Gălățenii au avut chiar șansa de a prelua conducerea, însă Juri Cisotti a irosit o șansă uriașă de la punctul cu var.

Scor final 1-1, iar cele două acumulează câte un punct după prima rundă.