UTA a reușit să urce pe loc de baraj după victoria la limită obținută pe teren propriu, 1-0 cu FC Hermannstadt, la primul meci din campionat de la venirea lui Mircea Rednic, în etapa a șasea a play-out-ului SuperLigii.

Mircea RednicFoto: VIRGINIE LEFOUR / AFP / Profimedia

UTA – FC Hermannstadt 1-0, în etapa a șasea din play-out-ul SuperLigii

După ce a debutat pe banca celor de la UTA în înfrângerea din semifinalele Cupei României cu Universitatea Cluj, Mircea Rednic a adus arădenilor prima victorie în SuperLigă după patru etape.

În minutul 50, UTA a primit o lovitură de la 11 metri, după hențul în careu al lui Mino Sota. Arbitrul a luat decizia după consultarea sistemului VAR.

Două minute mai târziu, Roger a transformat penaltiul, deși portarul Letica ghicise colțul.

Momente de panică - Rareș Pop, prăbușit pe gazon

Meciul a fost oprit în minutul 73, când mijlocașul lui UTA în vârstă de 17 ani, Rareș Pop, s-a prăbușit pe gazon după un șut spre poarta sibienilor. Acesta a fost transportat în ambulanță, unde și-a revenit.

Conform Gsp, tânărul fotbalist a fost lovit de Mino Sota după ce a șutat, dar ar fi suferit o cădere de calciu, după ce a acuzat probleme și la antrenamentele din această săptămână.

​Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre UTA și FC Hermannstadt.