FCSB a reușit cea de-a doua victorie consecutivă, 2-1 pe terenul celor de la FC Voluntari, și urcă pe poziția a treia a clasamentului, depășind Rapidul.

Malcom EdjoumaFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

FC Voluntari – FCSB 1-2, în etapa a 25-a a SuperLigii

Un meci la discreția celor de la FCSB se putea transforma într-o surpriză pe final.

Echipa antrenată de Mihai Pintilii și Leo Strizu a deschis scorul în finalul primei reprize prin Malcom Edjouma, cu o lovitură de cap din careul mic, după centrarea lui Darius Olaru și devierea lui Florinel Coman.

În minutul 79, Edjouma a reușit dubla, cu un șut puternic din interiorul careului, deviat de Matricardi în poartă, după o lovitură liberă.

Patru minute mai târziu a avut loc o fază controversată. Autorul golurilor putea fi eliminat de arbitrul Radu Petrescu. Francezul venit de la FC Botoșani a avut o intervenție cu crampoanele pe fața lui Igor Armaș.

Edjouma a primit cartonaș galben, iar sistemul VAR nu a intervenit.

Finalul a găsit echipa gazdă în atac, reușind să reducă din diferență prin Marcelo Lopes în minutul 90, după o preluare și șut superb de la marginea careului.

În minutele de prelungiri, fostul jucător al FCSB, Vadim Rață, putea aduce egalarea pentru ilfoveni, dar reluarea sa nu l-a putut învinge pe Târnovanu.

Dacă Voluntari a ajuns la patru înfrângeri consecutive, FCSB urcă pe poziția a treia a clasamentului SuperLigii, cu 47 de puncte, la cinci puncte de liderul Farul Constanța.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre FC Voluntari și FCSB.