Serena Williams (10 WTA) și-a asigurat fără emoții un loc în turul trei de la Roland Garros. Americanca a învins-o în 67 de minute pe japoneza Kurumi Nara (238 WTA), scor 6-3, 6-2.

În faza următoare, Serena o va întâlni pe compatrioata sa Sofia Kenin (35 WTA), care a beneficiat de abandonul Biancăi Andreescu înaintea meciului din turul al doilea şi a trecut mai departe fără să joace.

Serena Williams este pe partea de tablou a Simonei Halep. Ce două jucătoare s-ar putea întâlni în semifinale.

Ekaterina Alexandrova (RUS) - Samantha Stosur (AUS) 3-6, 6-1, 6-4

Aliona Bolsova (ESP) - Sorana Cirstea (ROU) 7-6 (7/5), 7-6 (7/3)

Belinda Bencic (SUI/N.15) - Laura Siegemund (GER) 4-6, 6-4, 6-4

S-ar putea să te intereseze și:

Roland Garros: Irina Begu, în turul al treilea după ce a pierdut primul set cu 1-6; Sorana Cîrstea, eliminată de o jucătoare venită din calificări

Roland Garros: Naomi Osaka, în turul trei după o partidă de aproape trei ore cu Victoria Azarenka - Japoneza, nevoită încă o dată să revină de la 0-1 la seturi