Naomi Osaka a fost protagonista unui meci maraton în turul doi de la Roland Garros, japoneza având nevoie de aproape trei ore pentru a o învinge pe Victoria Azarenka (43 WTA), fost lider mondial. Meciul a fost unul extrem de spectaculos, cu multe răsturnări de situație. La fel ca în primul tur, Osaka a fost nevoită să revină de la 0-1 la seturi. S-a terminat 4-6, 7-5, 6-3 pentru numărul 1 WTA.

Osaka a fost condusă cu 4-0 și 5-1 în primul set, a avut o tresărire de orgoliul pe final, dar manșa i-a revenit Victoriei Azarenka, scor 6-4. În actul secund, japoneza s-a văzut din nou nevoită să revină, de data aceasta de 2-4. Liderul mondial a ridicat nivelul jocului, a reușit două break-uri și s-a impus cu 7-5, după ce jucătoarea din Belarus a salvat trei migi de set.

Setul decisiv a fost dominat autoritar de Naomi, care a avut 5-1 pe tabelă. Azarenka a salvat o minge de meci, a făcut break-ul, și apoi s-a apropiat la 3-5. Japoneza a servit pentru câștigarea meciului, dar s-a aflat în situația de a salva minge de break. A reușit, după care a ratat o altă minge de meci, dar a treia a fost cu noroc. Partida s-a încheiat după două ore și 52 de minute de joc.

Pentru un loc în optimi, Naomi Osaka o va înfrunta pe Katerina Siniakova (42 WTA), care vine la rândul său după un meci maraton. Cehoaica a eliminat-o pe Maria Sakkari (Grecia, 30 WTA), cap de serie 29, scor 7-6(5), 6-7(8), 6-3, după trei ore și 14 minute.

Ekaterina Alexandrova (RUS) - Samantha Stosur (AUS) 3-6, 6-1, 6-4

Aliona Bolsova (ESP) - Sorana Cirstea (ROU) 7-6 (7/5), 7-6 (7/3)

Belinda Bencic (SUI/N.15) - Laura Siegemund (GER) 4-6, 6-4, 6-4

S-ar putea să te intereseze și:

Roland Garros: Irina Begu, în turul al treilea după ce a pierdut primul set cu 1-6; Sorana Cîrstea, eliminată de o jucătoare venită din calificări

Roland Garros: Serena Williams, calificare la pas în turul trei