Rafael Nadal (2 ATP) a trecut fără emoții și de turul al doilea de la Roland Garros, ibericul învingându-l pe germanul Yannick Maden (114 ATP), venit din calificări, scor 6-1, 6-2, 6-4. Pentru campionul en-titre va urma duelul cu belgianul David Goffin (29 ATP), cap de serie numărul 27.

Germanul de 29 de ani i-a pus probleme lui Nadal doar în setul al treilea, când s-a impus de două ori pe serviciul spaniolului. În ciuda acestui fapt, Maden nu a reușit să profite de break-urile obținute. Partida s-a încheiat după două ore și 11 minute.

Nadal va juca pentru un loc în optimi cu belgianul David Goffin, care a trecut de sârbul Miomir Kecmanovic (85 ATP), scor 6-2, 6-4, 6-3.

Rafael Nadal conduce cu 3-1 în meciurile directe cu David Goffin, ultima întâlnire dintre cei doi având loc anul trecut, în semifinalele turneului de la Barcelona. Spaniolul s-a impus cu 6-4, 6-0. Singura victorie a belgianului este obținută pe hard, în faza grupelor la Turneul Campionilor 2017, scor 7-6(5), 6-7(4), 6-4.