Spezia - Verona, meci contând pentru barajul de menţinere în prima ligă a Italiei, este programat, duminică, 11 iunie, de la ora 21:45, pe Stadio Citta del Tricolore din Reggio Emilia, şi va fi transmis în direct de Digi Sport 2, Orange Sport 4 şi Prima Sport 1.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Spezia şi Verona se întâlnesc într-un meci decisiv, în manşă unică, pentru menţinerea în Serie A, după ce au încheiat sezonul 2022-2023 la egalitate de puncte (în Italia nu se aplică alt criteriu de departajare pentru titlu sau retrogradare).

Spezia - Verona este al şaselea meci de baraj din istorie pentru menţinerea în Serie A, ultimul având loc la finalul sezonului 2004-2005, când Parma a rămas în prima ligă după 0-1 (d) şi 2-0 (a) cu Bologna.

Spezia, aflată la al treilea sezon consecutiv în Serie A de la promovarea în premieră din 2020, a terminat campionatul pe locul 17, cu 31 de puncte, iar în ultima etapă a pierdut pe terenul celor de la Roma, scor 1-2, după ce a condus, chiar şi un egal fiindu-i suficient să se salveze direct (a primit golul înfrângerii în prelungiri).

Echipa antrenată din 23 februarie 2023 de Leonardo Simplici a înregistrat o victorie, un rezultat de egalitate şi trei înfrângeri în ultimele cinci meciuri din Serie A (are un singur succes în ultimele 12 partide de campionat).

Verona, care evoluează de patru ani în Serie A, a ocupat locul 18, tot cu 31 de puncte (golaveraj mai slab, dar acest lucru contează doar pentru statistică), iar în etapa precedentă a pierdut în deplasare, 1-3 cu Milan (în minutul 85 scorul era egal, 1-1, rezultat la care s-ar fi salvat direct).

Echipa antrenată din 3 decembrie 2022 de Marco Zaffaroni a câştigat un singur meci în stagiunea 2022-2023 atunci când a evoluat în deplasare.

Verona a mai jucat o dată un baraj de menţinere în Serie A, la finalul stagiunii 2000-2001, când a retrogradat-o pe Reggina după 1-0 (a) şi 1-2 (d).

În cele două meciuri din acest sezon de Serie A, Spezia s-a impus în tur, pe 13 noiembrie 2022, pe terenul celor de la Verona, cu 2-1 (Nzola 53, 69 / Verdi 30), pentru ca în retur, pe 5 martie 2023, pe teren propriu, scorul să fie egal, 0-0.

Superbet oferă cota 1,57 pentru pronosticul PsFX: rezultat de egalitate la pauză sau la final, în timpul de regulamentar de 90 de minute, în meciul Spezia - Verona.