Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 27 în etapa a şasea a Raliului Dakar la clasa moto, desfăşurată pe parcursul a doua zile, la Shubaytah, pe o distanţă de 626 kilometri.

Emanuel GyenesFoto: JULIEN DELFOSSE/DPPI/Shutterstoc / Shutterstock Editorial / Profimedia

Emanuel Gyenes, locul 25 după șase etape din Raliul Dakar 2024

„Mani” a încheiat parcursul maraton în nouă ore, 22 de minute şi 44 de secunde. Etapa s-a desfășurat după un format inedit, „48 h crono”, timp în care concurenţii au fost nevoiţi să se descurce pe cont propriu.

Etapa a fost câștigată de francezul Adrien Van Beveren, cronometrat în 7:57:29. Acesta a fost urmat de australianul Toby Price și de americanul Ricky Brabec.

Gyenes se află pe locul 25 în clasamentul general. Lider este Ricky Brabec, iar următoarele poziții sunt ocupate de Ross Branch și Jose Ignacio Cornejo Florimo.

Etapa a şaptea va avea loc duminică, între Riad şi Al Duwadimi, pe distanţa de 483 kilometri.