FOTO Postarea dură cu care Lewis Hamilton agită și mai mult în scandalul de rasism care a zguduit sportul mondial

de Red. Sport     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2020, 12:39 Sport | Motor


Lewis Hamilton
Foto: Instagram
Ultima postare a lui Lewis Hamilton de pe Instagram a agitat și mai mult apele și așa tulburi după ultimul scandal de rasism cu care se confruntă SUA. După ce afro-americanul Jacob Blake a fost împușcat de șapte ori în spate, echipe din sportul mondial au refuzat să mai intre pe teren în semn de protest.

Sportul mondial trăiește momente unice după ultimul scandal de rasism care vine dinspre SUA: Naomi Osaka a refuzat să intre pe teren în semifinale la Cincinnati, iar meciurile din play-off-ul NBA-ului au fost amânate.

Un cunoscut susținător al drepturilor persoanelor de culoare, Lewis Hamilton a prezentat într-o manieră proprie realitatea prezentului.

Campionul mondial al Formulei 1 a postat pe Instagram o imagine în care două persoane de culoare își arată urmele violenței.

Pilotul dorește să sublinieze că între 1863 și 2020 nu este nicio diferență.

"Tăcerea nu este o soluție! Vrem dreptate, merităm dreptate! Merităm să fim tratați la fel și să trăim!", a spus Hamilton pe Instagram.

Cu toate că nu este de acord cu ceea ce se întâmplă în acest moment în lume (în ceea ce privește soarta persoanelor de culoare), Lewis Hamilton a anunțat că nu va boicota Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, Grand Prix care va avea loc duminică, 30 august.

Cum arată postarea lui Lewis Hamilton:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5535 vizualizari

  • +27 (47 voturi)    
    Un fanfaron penibil (Vineri, 28 august 2020, 12:47)

    Imperialistu [utilizator]

    Asta a fost mereu Lewis Hamilton. Plin de bani, nesimtit la volan ca si in afara curselor, are nerusinarea sa bata campii cu rasismul institutionalizat. Si-a gasit si cauza politica, desigur, ca sa nu ramana doar un alt fanfaron. Acum e un fanfaron caruia ii pasa. Bravos.
  • -6 (22 voturi)    
    de pasat ii pasa (Vineri, 28 august 2020, 13:05)

    mmmircea [utilizator]

    dincolo de postare, care probabil apartine echipei de marketing. Lewis e un pilot cat se poate de talentat, poti sa-l acuzi de lipsa de carisma, dar ar fi bine sa te uiti si sa intelegi mai intai primii 20 de ani din viata lui: vine dintr-o familie de culoare saraca, are un frate cu handicap locomotor sever, a simtit pe pielea lui abuzurile rasiste in copilarie si adolescenta. Odata ajuns pilot McLaren a stat sub papucul lui Ron Dennis care l-a silit sa minta in mod repetat si sa declare ce ii impunea Dennis. Pe vremea aceea era inca un tanar inocent. Intre timp viata l-a calit si pe el, l-a pervertit. E suficient sa te uiti la o conferinta de presa din 2007-2009 si una recenta si vei vedea diferenta. O sa ma intrebi de ce nu protesteaza absentand de la o cursa de F1. Lucrurile nu-s chiar asa de simple, interesul poarta fesul, ori Lewis isi doreste acest al saptelea titlu mondial mai mult decat orice, ori sa renunti la virtual 25 de puncte te-ar putea costa la finalul sezonului, chiar si atunci cand ai o masina cu 1s mai rapida pe tur decat concurenta, cum e mercedes-ul de anul asta. Dincolo de asta mai e si contractul, ori absenta de la o cursa l-ar costa niste milioane bune de dolari.
    • +5 (7 voturi)    
      Da... (Vineri, 28 august 2020, 19:34)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ... adica toate ca toate, BLM si alte cele, dar totul pana la bani.
      Chestia asta se aplica si altora? De pilda unor businessuri care traiesc in comunitati de albi si care ar da coltul rapid daca s-ar alatura "Miscarii"?
      Iar dl. Hamilton mananca un munte de BS pretinzand ca-n 2020 e ca-n 1863. El insusi e un exemplu foarte bun ca lucrurile nu stau deloc asa.
      Asa ca n-as numi dura postarea sa - doar foarte cinica, daca nu chiar nesimtita.
  • +14 (28 voturi)    
    :-) (Vineri, 28 august 2020, 13:06)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « Campionul mondial al Formulei 1 a postat pe Instagram o imagine în care două persoane de culoare își arată urmele violenței. »

    Primul meu gând a fost ca s-au batut intre ei ��
  • +14 (26 voturi)    
    greva vesnica (Vineri, 28 august 2020, 13:09)

    idealogul [utilizator]

    Eu sunt alb dar tare mi-as dori sa fiu persecutat exact ca Hamilton asta.
    Pe de alta parte ar fi foarte bine daca toti sportivii (baschet, fotbal etc. etc.) mari fani antifa si BLM ar intra in greva pe vreo 100 de ani.
    Mi se rupe complet de sport. Adevaratul sport il practic eu pentru sanatatea mea. Si asta ar trebui sa faca toti, sa se ridice de pe canapea , sa iasa in natura si sa faca sport si sa nu se mai uite nimeni la TV la capionatele lor cu duhoare de circ.
    • 0 (4 voturi)    
      Aveti perfecta dreptate... (Vineri, 28 august 2020, 19:37)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      ... dar din pacate e din ce in ce mai greu. N-ati auzit ca daca nu purtati masca permanent in afara locuintei muriti? Asa am invatat eu aici, pe HN, d ela niste cunoscatori...
      Iar cu masca bine pusa pe bot si cu efort fizic intens, mai ales pe caldura asta, cred ca ajungeti mai curand la un infarct decat la sanatatea dorita...
  • +8 (24 voturi)    
    Se pare ca amenda (Vineri, 28 august 2020, 13:10)

    feroviarul123 [utilizator]

    De 10 milioane de $ pe care o primea daca lipsea a fost prea mare pentru cauza libertății . Penibil.
  • +9 (13 voturi)    
    Noua modă... (Vineri, 28 august 2020, 13:40)

    spirache [utilizator]

    E la moda asta cu rasismul acum. Anul trecut a fost cu MeToo -urile care își aminteau ce le-a facut unu in liceu de cuminți ce erau, acum 20 de ani erau la moda pantofii cu platforma, acum 25 de ani erau la moda Caritas-ul și bermudele. Va trece...
    • +3 (3 voturi)    
      @spirache (Vineri, 28 august 2020, 16:44)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Aveti perfecta dreptate, insa prostia asta de acum cu blm e mult mai distructiva si va lasa urme.
  • +16 (20 voturi)    
    O temă falsă și o manipulare grosolană (Vineri, 28 august 2020, 13:53)

    rectificare [utilizator]

    Negrii nu sunt împușcați la nimereală, fără motiv, ci doar aceia care săvârșesc infracțiuni, care se opun organelor de poliție, care sunt agresivi, violenți cu polițiștii, care sunt cunoscuți ca recidiviști periculoși. Și un alb dacă ajunge într-o astfel de situație, va fi și el împușcat. Sunt împușcați pentru ceea ce fac, nu pentru că sunt negri.
  • +10 (14 voturi)    
    Culmea... (Vineri, 28 august 2020, 14:14)

    ElDiablo [utilizator]

    ...tupeului la toti acesti parveniti de culoare (din toate domeniile nu numai din sport) care latra in gura mare RASISM. Ei, care au beneficiat din plin si au devenit milionari si unii chiar miliardari tocmai datorita sistemului pe care il critica si il contesta. Ar merita trimisi in pielea goala prin Rusia, Belarus, Venezuela sau mai stiu eu in ce dictatura sa "guste" acolo democratie, drepturi si libertati pana li se apleaca. Sau, daca le pasa atat de mult sa-si doneze averile fratilor mai putin norocosi. Cat de prost sa fi sa nu-ti pui intrebarea de ce "victimele" "abuzurilor" politiei sunt in general persoane cu caziere, infractori si nu oameni cinstiti care isi vad de treaba. Astia ar vrea sa nu mai existe politie, legi, mijloace de coercitie, sa fie liberi sa faca absolut orice doar pentru ca sunt negri.
    • +1 (1 vot)    
      sa-i dam Cezarului... (Vineri, 28 august 2020, 19:40)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      ...ce-i al Cezarului. Si mie mi se pare o magarie postarea asta, care-i factual falsa si multe altele, dovedeste lipsa de caracter si multe alte lucruri urate... dar parvenit nu-l poti numi, a ajuns unde e prin meritele si munca lui.
  • +6 (10 voturi)    
    sint fan Hamilton, (Vineri, 28 august 2020, 14:19)

    victor L [utilizator]

    dar in F!.
    Dupa cite observ, el nu a auzit de lege si de prezumtia de nevinovatie. A protesta inainte de a-si spune legea cuvintul e o magarie.
  • +3 (3 voturi)    
    una (Vineri, 28 august 2020, 18:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    din cele mai mari jigodii dintr-o lume oricum plina de asemenea specimene.
  • +2 (4 voturi)    
    :-) (Vineri, 28 august 2020, 22:22)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « ... o imagine în care două persoane de culoare își arată urmele violenței. »

    Pai numai o persoana e de culoare, cealalta persoana e alb-negru.