FC Brasov a revenit de la 0-1 si a invins pe Universitatea Craiova cu 2-1, in cea de-a XXVIII-a etapa a Ligii 1. Condusi inca din minutul 26, elevii lui Tony Conceicao au intors rezultatul in doar trei minute, prin Rusu si Distefano. Craiova a inregistrat a 14-a infrangere din acest sezon si este tot mai aproape de retrogradare.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Craiova i-a surprins pe brasoveni in minutul 26, atunci cand Dorel Stoica a saltat o minge peste defensiva oaspetilor, iar Stoianof a trimis, fara preluare, un lob peste Kajcsa (1-0). Cu un minut inainte de finalul primei reprize, Williams a cazut in careu dupa un contact cu Silviu Lung Jr, insa arbitrul Ovidiu Hategan nu a acordat nimic si Craiova a intrat cu un avantaj de un gol la vestiare.

Brasovenii au intors partida in doar trei minute, in repriza secunda. In minutul 64, in urma unei lovituri de la colt, Oros a deviat cu capul, pana la Rusu, care a reusit sa egaleze (1-1). Distefano a inscris golul victoriei in minutul 66, dupa o centrare a lui Hadnagy. Prepelita a avut sansa egalarii in primul minut al prelungirilor, insa a trimis cu capul din sase metri pe langa poarta si meciul de pe stadionul Ion Oblemenco s-a incheiat 1-2.

Cu aceasta victorie, Brasov s-a distantat la opt puncte de zona retrogradabila, in timp ce oltenii sunt tot mai aproape de a parasi Liga 1.

Echipe de start:

U Craiova: Lung, Dananae, Zoro, Gugu (Lopes '46), Busu, Prepelita, Stoica (Bujor '72), Buleica, Stoianof, Gangioveanu (Firtulescu '59), Subotic

Brasov: Kajcsa, Rusu, Majernik, Oros, Cr. Ionescu, Toloza, Chipciu, Stanga (Hadnagy '34), Cristescu (Ilyes '54), Williams (Distefano '61), Teixeira