Sustinuta de doar 770 de suporteri in tribune, Dinamo s-a impus clar in fata Unirii Urziceni, scor 3-1, in primul meci al etapei a XXVI-a a Ligii 1, si a urcat pana pe locul al patrulea in clasamentul national. "Veteranul" Danciulescu a inscris din penalty, in timp ce Mehmedovic si Bakaj au inscris primele lor goluri pentru alb-rosii. Unirea a marcat singurul gol in minutul 82, prin Mihalcea, si le-a dat emotii gazdelor cand Patras a scapat pe contra-atac.

Bakaj inscrie contra UrziceniuluiFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Ioan Andone, antrenor Dinamo: "Un joc ce a fost in totalitate la discretia noastra, dar care se putea schimba la ocazia lui Rusescu. Ne-a salvat Gaman care a intervenit bine. Sunt multumit de cele trei puncte. Am odihnit cativa jucatori pentru ca urmeaza un program infernal, cu vizite la liderul Otelul si Steaua".

Unirea Urziceni a incercat sa surprinda gazdele inca din primele minute ale partidei, ialomitenii avand prima ocazie (min. 2), la lovitura de cap a lui Ionita. Balgradean a reusit insa sa revina la timp si oaspetii au ramas fara gol. Dinamovistii au reactionat rapid. Minge de urmarire pentru Danciulescu (min. 4), care incearca sa strecoare balonul din 16 metri pe langa Curca, iesit in intampinarea sa, insa balonul a trecut pe langa poarta. Peste alte patru minute, Alexe a scapat spre poarta ialomitenilor, insa sutul sau modest a fost respins de Curca.

Primul gol al dinamovistilor a venit in minutul 19, dupa o lovitura de la colt. Bakaj a centrat la prima bara, Mehmedovic s-a inaltat peste defensiva ialomiteana si a inscris cu o lovitura de cap. In minutul 27, Gaman a fost faultat in careu, dar arbitrul a lasat jocul sa continue. Cristian Sava a dictat insa penalty la urmatoarea faza, cand Bakaj a cazut in careu. Danciulescu a transformat cu siguranta si alb-rosii conduceau cu 2-0 dupa mai putin de jumatate de ora de joc.

A urmat asediul dinamovistilor la poarta ialomitenilor, insa fara efect pe tabela de marcaj. Cele mai mari ratari din ultimul sfert de ora al primei reprize au apartinut lui Catalin Munteanu si lui Bakaj. In minutul 31, Munteanu pleaca spre poarta Unirii dupa o pasa a lui Bakaj, il lobeaza pe Curca din marginea careului, insa balonul s-a dus putin pe langa poarta. Bakaj a trecut pe langa 3-0 in minutul 43, atunci cand a trimis in transversala din cativa metri.

Ocaziile gazdelor au continuat si in debutul reprizei secunde, prin Danciulescu, Vlad Munteanu sau Bakaj. Urziceniul a surprins defensiva dinamovista pe un contra-atac, in minutul 57, insa Balgradean a aparat sutul lui Patras. Tucudean a inscris pentru Dinamo in minutul 62, insa reusita a fost anulata corect pe motiv de ofsaid.

Pasa filtranta a lui Rusescu l-a gasit pe Mihalcea la marginea ofsaidului, fostul dinamovist a intrat in careu, l-a pacalit pe Balgradean si a inscris pentru Unirea (min. 82). Ialomitenii puteau egala in minutul 86, atunci cand Rusescu a scapat spre poarta dinamovistilor. Gaman l-a oprit insa pe ialomitean la marginea careului, respingand in corner.

Dupa numeroase ratari in aceasta partida, Bakaj a reusit sa inscrie in minutul 90+1. Albanezul a urcat pe stanga, a patruns in careu, a driblat defensiva ialomiteana si a inscris din 15 metri primul sau gol pentru Dinamo.

Echipe de start:

Dinamo: Balgradean, Barboianu, Gaman, Mehmedovic, Bordeanu, Bakaj, Margaritescu, C. Munteanu (Paun '68), V. Munteanu (Stanescu '78), Danciulescu, Alexe (Tucudean '46)

Urziceni: Curca, Busca, Nicu, Ionita, Lupu Scarlatescu (Toba '71), A. Paduretu (Mera '63), Marcu (Muzac '54), Patras, Mihalcea, Rusescu