Rapid si Dinamo au incheiat la egalitate, scor 0-0, derby-ul etapei a XXI-a din Liga 1, aceasta fiind prima remiza alba intre cele doua echipe dupa 17 ani. Dinamo a avut ocaziile mai mari, insa Torje, Danciulescu sau Alexe nu au reusit sa ia toate punctele de pe Giulesti. Cele doua echipe si-au impartit punctele, insa rezultatul din aceasta etapa nu le ajuta deloc, ambele coborand cate un loc in clasament.

Remiza alba in derby-ul Rapid - DinamoFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Derby-ul bucurestean a inceput cu o intarziere de cinci minute, timp in care oamenii de ordine au strans rolele de hartie aruncate de fanii rapidisti pe teren. Dinamovistii au amenintat poarta lui Coman inca din minutul al doilea: Bakaj a centrat la sase metri, Coman a respins pana la Torje, dar sutul acestuia din urma a fost blocat de Marcos Antonio. Rapidistii au presat continuu, dar apararea oaspetilor a fost asezata bine pe teren, inchizand toate spatiile.

A doua ocazie a apartinut tot alb-rosilor, dupa o colaborare intre Bakaj si Torje. Acesta din urma a preluat pe piept in careu, dar a fost blocat in momentul sutului. In minutul 35, Oscar Rubio a ratat "intalnirea cu mingea" la un duel aerian cu Roman, cei doi jucatori s-au dat cap in cap, accidentandu-se. Spaniolul a inceput sa sangereze si nu a mai putut continua partida fiind inlocuit de Eugen Craciun.

Alexe a ratat cea mai mare ocazie a dinamovistilor pe finalul primei reprize, atunci cand a sutat puternic din 16 metri, balonul lovind transversala. Dupa o prima repriza cu un joc fragmentat, faulturi dese de ambele parti, cele doua echipe se aflau la egalitate: 0-0.

Cele doua echipe au iesit mai motivate de la vestiare, inceputul reprizei secunde avand un ritm mai alert. Prima ocazie notabila a reprizei secunde a apartinut rapidistilor: centrare a lui Spadacio, dar Pancu a luftat incredibil la sapte metri (min. 51). Dupa zece minute scurse din repriza secunda, meciul a fost oprit un minut, fanii rapidisti aruncand cu o torta in dreptul portii lui Dolha.

Herea a fost introdus pe teren in minutul 59, cea mai periculoasa faza a sa avand loc in minutul 74, atunci cand a sutat in forta de la marginea careului, balonul trecand insa pe langa poarta. Pe finalul meciului, dinamovistii au trecut de doua ori pe langa gol: in minutul 88, cand sutul lui Kone din marginea careului a trecut putin pe langa vinclu si in minutul 90, la urcarea pe stanga a lui Torje.

Marius Sumudica (antrenor Rapid): "Am intilnit o echipa buna, organizata si artagoasa. Trecem printr-o perioada nefasta in ceea ce priveste constructia si fazele de poarta. Suferim la constructie si consider ca am castigat un punct astazi. Am avut putin noroc si imi felicit toti jucatorii. Sunt multumit de daruirea lor de pe teren. Suporterii au fost extraordinari, dar noi nu ne-am ridicat la nivelul lor. Trebuie sa bati cu 6-0 acasa ca sa ii intreci".

Ioan Andone (antrenor Dinamo): "A fost un meci bun, dar ambele echipe au pierdut doua puncte. Noi am avut ocazii mai clare, dar ei au dominat mai mult. Cred ca rezultatul a fost echitabil. Obiectivele noastre raman Europa League si Cupa Romaniei. Se vor mai pierde puncte".

Echipe de start:

Rapid: Coman, Costa, Antonio, Glauber, N. Grigore, Roman, Cesinha, Spadacio, Bozovic, Cassio, Pancu

Dinamo: Dolha, Rubio, Moti, D. Grigore, Diabate, Torje, Patrascu, Kone, Bakaj, Danciulescu, Alexe