Steaua lui Piturca a bifat al doilea succes al sezonului dupa ce a invins, scor 2-1, pe Universitatea Craiova. Fostul selectioner a readus publicul si rezultatele in Ghencea, ros-albastrii evoluand la o alta turatie fata de sezonul trecut. Juvetii au practicat un fotbal curajos, iar soarta partidei ar fi putut fi alta daca centralul Marius Avram nu ar fi anulat golul lui Mihai Costea (in minutul 56, la 1-0 pentru oaspeti) pentru un presupus off-side la Gargorov.

Victor PiturcaFoto: Rompres

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua a jucat dupa o pauza de aproape doi ani cu stadionul plin, trupa lui Piturca readucand lumea pe arena din Ghencea. La fel ca in prima etapa, ros-albastrii au fost nevoiti sa revina de la 0-1 pentru a se impune in final cu 2-1.

Oltenii au deschis scorul prin Iliev in minutul 51, apararea gazdelor gafand impardonabil dupa un corner al juvetilor. Punctul culminant al disputei s-a petrecut in minutul 56, atunci cand reusita lui Mihai Costea a fost anulata pentru un presupus off-side la Gargorov (pe reluari se poate observa ca decizia arbitrilor a fost una incorecta).

Daca nu a fost 2-0 a fost 1-1 la scurt timp, Bogdan Stancu egaland in minutul 67. Victoria avea sa fie adusa de Surdu, atacantul punctand din apropiere dupa un sut senzational al lui Latovlevici.

Steaua acumuleaza sase puncte din tot atatea posibile, iar Victor Piturca este fara niciun dubiu omul momentului in Ghencea. De cealalta parte, Craiova are toate motivele sa conteste arbitrajul de care a avut parte sambata seara.