Steaua a aratat la Piatra Neamt ca in mare parte din sezonul trecut, adica fara vlaga si lipsita de orice inspiratie. Ros-albastrii au fost previzibili in fata unei formatii care s-a aratat pe deplin multumita cu o remiza. Planurile Ceahlaului au fost insa stricate de Kapetanos (80') si Toja (91'), bucurestenii castigand pana la urma cu 2-0. Cristiano Bergodi debuteaza cu o victorie in Liga 1 pe banca Stelei, dar jocul formatiei din Bulevardul Ghencea sufera, fiind departe de asteptarile fanilor.

Click aici pentru rezultate si clasament.

"Cei de la Ceahlaul cunosc fotbalul romanesc si au luat masuri pentru jocul nostru. Am riscat la acea ocazie clară pentru ei, dar nu am reusit sa jucăm asa cum trebuie, pentru ca nu am avut spatii. Adversarii au jucat cu multa determinare, acestea sunt echipele antrenate de Florin Marin. Nu cred ca fotbalistii mei au intrat pe teren gandindu-se ca au castigat deja partida. A dat gol Kapetanos si sunt multumit pentru el. Astazi am jucat mai slab decat am facut-o cu Motherwell", a declarat Cristiano Bergodi (gsptv).

"Nu sunt multumit, pentru ca rezultatul este cel care conteaza. Fotbalistii mei au jucat bine 80 de minute, s-au organizat bine, au avut momente in care au jucat de la egal la egal cu Steaua. Am avut mai multe ocazii decat ei, dar n-am reusit sa le valorificam. A fost suficient sa facem doua greseli si Steaua a profitat, gratie jucatorilor de valoare pe care ii are" - Florin Marin (gsptv).

"Cel mai important este sa castigam meciurile pe care le avem de jucat. Am avut noroc azi ca a intrat Kapetanos in locul lui Stancu, dar Bergodi este un antrenor care are inspiratie la schimbari"- Valeriu Argaseala (gsptv).

"Nu mi-a placut prima repriza pentru ca nu am avut ocazii de a marca. Emotii nu am avut totusi, pentru ca nu aveam cum sa nu dam gol. Copilasii acestia nu aveau cum sa reziste. Bergodi a incercat sa menajeze unii jucatori, dar a schimbat bine cand l-a bagat pe Kapetanos. Ceahlaul a jucat cam ca Motherwell. Acolo am avut noi norocul de a marca repede" - Gigi Becali (sport.ro).

Vezi aici desfasurarea meciului Ceahlaul - Steaua:

Fluier final de partida, Ceahlaul - Steaua 0-2

90+1' Goool Steaua! Toja dribleaza doi adversari si inscrie cu dreptul la coltul scurt. Ceahlaul - Steaua 0-2

88' A intrat Sofroni in locul lui Vilnicius la gazde

83' Surdu trimite puternic pe coltul scurt, la vinclu, dar Savu respinge cu un reflex deosebit in corner. Ramane 0-1

80' Goool Steaua! Surdu scapa pe dreapta, centreaza la intalnire, iar Kapetanos inscrie cu o lovitura de cap la coltul lung. Ceahlaul - Steaua 0-1

77' Barna este si el avertizat de catre centralul Hategan

76' Onicas primeste cartonasul galben

72' A intrat Ochirosii in locul lui Banel Nicolita, a fost ultima schimbare a Stelei

70' Intra Gabi Tudosa in locul lui Danut Prodan la Ceahlaul

65' Kapetanos trimite cu capul, mingea il atinge pe unul dintre fundasii gazdelor, iar stelistii cer fara succes o lovitura de la 11 metri

64' A intrat Kapetanos si a iesit Bogdan Stancu la oaspeti

61' Lovitura libera pentru gazde, executa Achim puternic, dar Baciu deviaza inspirat in lateral

Multe executii la intamplare din partea jucatorilor celor doua echipe

50' Toja primeste cartonasul galben

46' A intrat Andrei Ionescu in locul lui Grzelak

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Ceahlaul - Steaua 0-0

Joc modest in ultimele minute, fara nicio faza mai importanta

37' Intra Liviu Floricel in locul lui Vitelaru (accidentat)

27' Bogdan Stancu trimite cu capul putin pe langa poarta lui Savu. Cea mai mare ocazie a ros-albastrilor

Fara gol dupa primele 20 de minute ale partidei

17' Vitelaru respinge un balon care ii era adresat lui Bogdan Stancu, centrarea i-a apartinut lui Nicolita

Jocul s-a mai calmat, cele doua formatii combina mult la centrul terenului

7' Vinicius suteaza din intoarcere, dar Tatarusanu deviaza cu mare dificultate in corner

6' Faza prelungita a moldovenilor, Tatarusanu iese gresit, Gafita reia cu capul, dar este salvat de Goian. Fundasul stelist a respins de pe linia portii. Ocazie imensa pentru gazde

5' Surdu insista la o minge, centreaza, dar sutul lui Bogdan Stancu la coltul scurt este prins de Savu. Prima faza importanta a Stelei

4' Lovitura libera pentru Ceahlaul, dar mingea trimisa cu efect in careu nu este ajunsa de niciunul dintre elevii lui Florin Marin