Prima manșă a sferturilor de finală ale UEFA Europa League a adus înfrângerea surprinzătoare a celor de la Liverpool chiar pe Anfield Road în fața italienilor de la Atalanta, scor 0-3.

Suporterii echipei LiverpoolFoto: Isabel Infantes / PA Images / Profimedia

Liverpool – Atalanta 0-3 / AC Milan – AS Roma 0-1, în Europa League

În luptă directă cu Arsenal și Manchester City pentru titlul de campioană în Premier League, Liverpool este aproape de eliminarea din cupele europene.

În meciul cu Atalanta de pe Anfield Road, italienii au deschis scorul în minutul 38 prin Scamacca, atacantul reușind dubla în minutul 60.

Rezultatul final a fost stabilit de Pasalic în minutul 83, iar englezii au șanse minime la retur.

Pe San Siro, AC Milan a pierdut la limită în fața celor de la AS Roma, după golul marcat de Mancini în minutul 17.

Aproape campioană în Bundesliga, Leverkusen a învins West Ham cu scorul de 2-0, prin două goluri marcate în final de Hofmann și Boniface.