Inter Miami a fost eliminată în sferturile Ligii Campionilor CONCACAF, după ce a fost învinsă și în manșa retur de Monterrey, scor 3-1 (5-2 la general).

Lionel MessiFoto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia

Monterrey - Inter Miami 3-1

Cu Jordi Alba, Sergio Busquets, Luis Suarez și Lionel Messi în primul 11, Inter Miami nu a reușit să întoarcă rezultatul din manșa tur a sferturilor Ligii Campionilor CONCACAF și a pierdut și cel de-al doilea meci cu cei de la Monterrey.

După 2-1 în tur, cei de la Monterrey au deschis scorul în minutul 31 al partidei, prin Brandon Vasquez.

În a doua repriză, argentinianul Berterame a majorat avantajul mexicanilor în minutul 58, iar gazdele au înscris și golul 3 prin Jesus Gallardo (min 64).

Mai mult decât atât, Jordi Alba a fost eliminat în minutul 78, la 3 minute distanță de la primul cartonaș galben încasat.

Pe final (min 86), Inter Miami a redus din diferență prin Diego Gomez, care a fost servit excelent de Lionel Messi.