Bayern Munchen a suferit a doua înfrângere consecutivă în campionatul Germaniei, după ce a fost învinsă incredibil în deplasare de Heidenheim, scor 3-2, în etapa cu numărul 28. Tot în aceeași zi, liderul Leverkusen a câștigat la Union Berlin, scor 1-0.

Thomas TuchelFoto: Tom Weller / DPA / Profimedia

Heidenheim - Bayern Munchen 3-2 / Union Berlin - Bayer Leverkusen 0-1

Bayern Munchen a făcut un nou pas greșit în Bundesliga, lucru care o avantajează enorm pentru Bayer Leverkusen.

Formația antrenată de Thomas Tuchel a pierdut în deplasare la Heidenheim, deși a condus la pauză cu scorul de 2-0.

Harry Kane a deschis scorul în minutul 38 al partidei, din pasa lui Gnabry, iar cel din urmă a majorat avantajul campioanei en-titre, 7 minute mai târziu.

În a doua repriză, jocul oaspeților nu a mai funcționat, iar Heidenheim a reușit să restabilească egalitatea într-un minut.

Kevin Sessa a redus din diferență (min 50), iar la faza imediat următoare, Kleindienst a restabilit egalitatea.

Mai mult decât atât, gazdele au întors rezultatul și au trecut la conducerea jocului în minutul 79, când același Kleindienst a marcat pentru echipa sa.

Tot sâmbătă, Bayer Leverkusen s-a impus la limită pe terenul celor de la Union Berlin.

Robin Gosens și-a lăsat echipa în inferioritate numerică în minutul 45+3, iar Florian Wirtz a transformat în prelungirile primei reprize o lovitură de la 11 metri.

Cu acest rezultate, Bayer Leverkusen poate deveni campioană încă din etapa viitoare, dacă va câștiga meciul cu Werder Bremen, de pe teren propriu.

Pentru Bayern Munchen, urmează meci pe teren propriu cu Koln.