Empoli a suferit luni al patrulea eșec la rând în Serie A, fiind învinsă cu scorul de 2-0 de liderul Inter, iar Răzvan Marin a evoluat toate cele 90 de minute.

Răzvan Marin, EmpoliFoto: Maurizio Borsari / AFLO / Profimedia

Răzvan Marin, emoții pentru rămânerea în Serie A

Empoli traversează o perioadă critică în campionatul Italiei, fiind fără victorie din 24 februarie, de la un meci cu Sassuolo (3-2).

Formația unde evoluează și Răzvan Marin a adunat 4 înfrângeri consecutive, ultima pe terenul liderului Inter.

Titular și integralist în această confruntare, Răzvan Marin a primit nota 6,5 (cea mai mare din echipa lui Empoli), într-o analiză a Sky Sport Italia, având o prestație sigură și fiind chiar aproape de a înscrie un super-gol.

În minutul 27 al meciului, la scorul de 1-0 pentru nerazzurri, Răzvan Marin a șutat puternic de la peste 30 de metri, iar mingea sa a fost respinsă cu dificultate peste transversală de goalkeeperul gazdelor, Emil Audero.

Răzvan Marin are șanse mari să fie în lotul final al României pentru Campionatul European din Germania. El are în prezent 54 de selecții și 3 goluri la echipa națională.