​Bayern Munchen a pierdut derby-ul cu rivala Borussia Dortmund, scor 2-0, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 27 din Bundesliga.

Thomas TuchelFoto: Frank Hoermann/SVEN SIMON / imago sportfotodienst / Profimedia

Bayern Munchen - Borussia Dortmund 0-2

Bayern Munchen a făcut încă un pas greșit în Bundesliga, pas de care a profitat liderul Bayer Leverkusen.

Formația antrenată de Thomas Tuchel a fost învinsă pe teren propriu de rivala Borussia Dortmund, asta deși a ratat ocaziile mai mari în acest joc.

Diferența pe tabelă în prima repriză a fost făcută de reușita lui Karim Adeyemi, care l-a învins pe Ulreich în minutul 10.

În a doua repriză, în ciuda ocaziilor mari irosite de campioana Germaniei, tot Borussia Dortmund a fost cea care a înscris.

Norvegianul Julian Ryerson a risipit emoțiile victoriei în minutul 83, reușind să puncteze din pasa lui Haller.

Tot sâmbătă, Bayer Leverkusen și-a continuat seria de invincibilitate, după ce s-a impus cu scorul de 2-1 în fața celor de la Hoffenheim.

Beier a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 33, însă echipa antrenată de Xabi Alonso a întors rezultatul în ultimele minute de joc.

Andrich a restabilit egalitatea în minutul 88, iar Schick a adus victoria pentru Leverkusen în primul minut de prelungire.