​Olimpiu Moruțan a înscris un gol în victoria obținută de Ankaragucu în fața celor de la Fenerbahce, scor 3-0, în sferturile Cupei Turciei.

Olimpiu MorutanFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Olimpiu Moruțan a marcat în meciul dintre Ankaragucu și Fenerbahce, scor 3-0

În minutul 10, fotbalistul român a șutat de la marginea careului, iar mingea a intrat în poartă după ce a fost deviată de Guneren.

Ankaragucu a mai marcat prin Chatzigiovanis ('33) și Rodrigues ('87), iar reușita lui Cetin ('70) a fost anulată pentru ofsaid.

Eliminată în sferturi din Cupa Turciei, Fenerbahce se descurcă mult mai bine în campionat: a acumulat 70 de puncte în 27 de etape și se află pe locul 2 (la două lungimi în spatele liderului Galatasaray). De cealaltă parte, Ankaragucu ocupă locul 15 (29 de puncte).

Ankaragucu se va duela în semifinale cu învingătoarea meciului dintre Beștikaș și Konyaspor (are loc miercuri, de la ora 19:45). În sferturi se vor mai juca Trabzonspor - Bașakșehir și Galatasaray - Karagumruk.