Barcelona a obținut a doua victorie consecutivă în campionatul Spaniei. Formația antrenată de Xavi Hernandez s-a impus în deplasare la Deportivo Alaves, scor 3-1, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 23.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Deportivo Alaves - Barcelona 1-3

Cu Ianis Hagi pe banca de rezerve, Alaves nu a făcut o primă repriză foarte bună în fața campioanei Spaniei, care a reușit să deschidă scorul în minutul 22 prin Robert Lewandowski.

În a doua parte a jocului, catalanii s-au desprins imediat după pauză prin Ilkay Gundogan (min 49), care a marcat din pasa lui Pedri.

La două minute distanță, gazdele au redus din diferență prin Omorodion, însă Vitor Roque a refăcut avantajul de două goluri al catalanilor în minutul 63.

Tot brazilianul și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, după ce a primit două cartonașe galbene în interval de 5 minute.

Ianis Hagi a fost introdus și el pe teren în minutul 78, în locul lui Tenaglio, însă evoluția sa nu a influențat în vreun fel scorul sau rezultatul final.