Campioana Germaniei s-a apropiat din nou la un singur punct de liderul Leverkusen, după victoria cu scorul de 3-2 reușită pe terenul celor de la Augsburg, în runda cu numărul 19 din Bundesliga.

Harry Kane, Bayern MunchenFoto: Rolf Vennenbernd / DPA / Profimedia

Augsburg – Bayern 2-3 / Stuttgart – RB Leipzig 5-2, în Bundesliga

Augsburg a început bine partida cu Bayern, dar golul marcat de Rexhbecaj în minutul 12 a fost anulat de VAR pentru ofsaid.

Bavarezii au intrat în avantaj la pauză, după reușitele lui Pavlovic din minutul 23 și Davies din prelungirile primei reprize.

Imediat după reluare, Demirovic a redus din diferență, iar în minutul 58 golgheterul Harry Kane a dus scorul la 3-1.

Finalul a fost unul cu emoții pentru formația lui Thomas Tuchel. Gazdele au ratat un penalti în minutul 88 prin Michel, iar în al patrulea minut de prelungiri Demirovic a punctat tot de la punctul cu var.

RB Leipzig continuă seria neagră, cu patru partide fără victorie. Stuttgart s-a impus categoric cu scorul de 5-2, asigurându-și locul al treilea al clasamentului.