Unionistas, formație din al treilea eșalon al fotbalului spaniol, a produs surpriza etapei în Copa del Rey, după ce a eliminat-o pe Villarreal, după 1-1 în 120 de minute și 7-6 la loviturile de departajare.

Minge de fotbalFoto: Cronos / Alamy / Alamy / Profimedia

Unionistas a eliminat-o pe Villarreal

Clasată pe locul în LaLiga, Villarreal a părăsit prematur Cupa Spaniei, după ce a fost eliminată de Unionistas, formație din liga a treia.

Partida a fost programată duminică, însă s-a reprogramat pentru astăzi, după ce au existat probleme cu curentul electric.

Akhomach a deschis scorul în minutul 82 pentru Villarreal, însă gazdele au restabilit egalitatea 5 minute mai târziu prin Planas, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

După 120 de minute, s-a ajuns la loviturile de departajare, iar Alberto Moreno și Kiko au ratat pentru „Submarinul Galben”. Lovitura decisivă a fost dată de Adrian Gomez.