PSG a fost aproape de o înfrângere în fața lui Newcastle, dar echipa antrenată de Luis Enrique a primit un penalty controversat în prelungirile meciului de pe Parc des Princes și meciul din Grupa F de Champions League s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Kylian Mbappe (dreapta)Foto: HERVIO Jean-Marie / AFP / Profimedia

Newcastle spune că PSG nu trebuia să primească penalty în prelungirile meciului

În minutul 95, Dembele a pasat în careu și Livramento a atins mingea cu mâna. Gruparea din Premier League a contestat decizia arbitrului Szymon Marciniak afirmând că balonul l-a lovit prima oară în abdomen pe fundaș, situație în care nu se acordă henț.

Penaltiul a fost transformat de Mbappe ('98), după ce Isak marcase pentru Newcastle ('24).

„Nu am avut noroc până la urmă, nu cred că a fost penalty... Mingea a lovit prima dată corpul. Și dacă l-ar fi lovit inițial în mână, tot nu cred că ar fi penalty, dar în acest caz poate nu aș fi avut dreptate. Însă când balonul lovește mai întâi o parte a corpului și mâna este într-o poziție firească, clar nu e penalty. Această decizie nu ar fi trebuit să ne coste victoria” - Eddie Howe, antrenorul lui Newcastle, citat de Marca.

De cealaltă parte, Luis Enrique (antrenorul lui PSG) a avut un răspuns irnoic în momentul în care a fost întrebat de această fază: „E fotbal, nu baschet. Nu mă uit la VAR, treaba mea e să antrenez echipa”.

Clasament Grupa F

1. Borussia Dortmund 10 puncte

2. PSG 7

3. Newcastle 5

4. AC Milan 5.

*La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

Ultimele meciuri din Grupa F

Borussia Dortmund - PSG

Newcastle - AC Milan.

Calculele calificării în „Grupa Morții” din Champions League

Borussia Dortmund - Deja calificată în optimi. Termină grupa pe prima poziție dacă nu pierde meciul cu PSG.

PSG - Câștigă grupa dacă învinge Borussia Dortmund. Poate merge mai departe și cu o remiză în Germania (dacă Newcastle pierde cu AC Milan), dar și dacă pierde (Newcastle remizează cu AC Milan).

Newcastle - Se califică în optimi dacă se impune în fața lui AC Milan și PSG nu câștigă meciul cu Borussia Dortmund.

AC Milan - Obține calificarea în runda următoare dacă învinge pe Newcastle și Borussia Dortmund câștigă meciul cu PSG.