Borussia Dortmund și Atletico Madrid au obținut calificarea în faza optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Nemții au câștigat în deplasare cu AC Milan, scor 3-1, în timp ce formația antrenată de Diego Simeone s-a impus la Rotterdam, cu Feyenoord, scor 3-1.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Borussia Dortmund, Atletico Madrid, Lazio și Barcelona vor juca în optimile UEFA Champions League

Borussia Dortmund a făcut un meci fantastic pe San Siro, în disputa cu AC Milan și a obținut biletele pentru optimile Ligii Campionilor.

Nemții începuseră rău partida, asta după ce Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri pentru italieni.

Olivier Giroud a executat modest, iar Kobel a respins mingea șutată de vârful francez.

La faza imediat următoare, centralul din Carei a acordat penalty și pentru Borussia Dortmund, însă, de această dată, s-a înscris. Marco Reus a fost cel care a punctat de la 11 metri, în minutul 10.

Până la pauză, Milanul a restabilit egalitatea, prin Chukwueze, care a finalizat superb o acțiune personală (min 37).

În a doua repriză, nemții au fost mult mai preciși la finalizare, iar Bynoe-Gittens a dus scorul la 2-1 în minutul 59.

Intrat pe teren în locul lui Malen, Karim Adeyemi a majorat avantajul Borussiei Dortmund (min 69).

Champions League, clasament Grupa F

1. Borussia Dortmund 10p

2. Paris Saint Germain 7p

3. Newcastle United 5p

4. AC Milan 5p.

În aceeași seară, Atletico Madrid s-a calificat și ea în faza optimilor.

Formația antrenată de Diego Simeone nu a avut mari emoții în deplasarea de la Rotterdam și a deschis scorul în minutul 14, după un autogol al lui Geertruida.

Pentru a risipi emoțiile, madrilenii au făcut 2-0 în minutul 57, grație golului înscris de fundașul Mario Hermoso.

Mats Wieffer a redus din diferență, în minutul 77, însă tot spaniolii au stabilit scorul final, după un autogol înscris de Santiago Gimenez (min 81).