Meciul dintre Coritiba și Cruzeiro (patronată de Ronaldo Nazario) a fost întrerupt în prelungirile reprizei secunde, după ce suporterii celor două echipe s-au luat la bătaie.

Bataie intre suporteriFoto: AGIF / ddp USA / Profimedia

Bătaie între suporteri la meciul dintre Coritiba și Cruzeiro

În minutul 90+4, mai mulţi fani ai lui Cruzeiro au spart barierele și au invadat terenul de joc, înainte de a li se alătura suporterii lui Coritiba. A izbucnit o încăierare generală, iar arbitrul i-a trimis imediat pe jucători la vestiare.

Potrivit presei locale, un elicopter al poliţiei a survolat stadionul, în timp ce Ronaldo și ceilalți oficiali încercau să hotărască ce trebuie făcut în continuare.

Toţi fanii lui Cruzeiro au fost expulzaţi de pe stadion, iar doar câţiva fani ai Coritiba au rămas în tribune, în timp ce serviciile medicale se ocupau de răniţi.

După o pauză de 45 de minute, cele două echipe au revenit pe teren pentru ultimele şase minute de joc. Duelul din etapa a 34-a a campionatului Braziliei s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru Coritiba. Golul a fost înscris de Robson ('90+1).

În urma acestui rezultat, Coritiba se află pe locul 19 (29 de puncte), iar Cruzeiro ocupă locul 17 (37 de puncte).