Fluminense (Brazilia) a câștigat în premieră Copa Libertadores, după ce a învins pe Boca Juniors (Argentina), scor 2-1 (după prelungiri), în finala disputată pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Fluminense a castigat Copa LibertadoresFoto: Thiego Mattos / imago sportfotodienst / Profimedia

Fluminense a învins Boca Juniors în finala Copa Libertadores 2023

Fluminense a deschis scorul chiar printr-un argentinian: la 35 de ani, German Cano ('36) a înscris al 13-lea său gol în această ediție a competiției.

Boca a împins confruntarea în prelungiri, după ce a egalat prin peruvianul Luis Advincula ('73).

Intrat pe teren în minutul 80, John Kennedy a marcat golul victoriei în minutul 99 și a primit al doilea cartonaș galben pentru că a sărbătorit prea mult cu fanii.

De la Boca a fost eliminat Frank Fabra ('105+7), după ce columbianul l-a pălmuit pe Nino.

Pe teren s-au aflat și fotbaliști care au scris istorie în fotbalul european: Edinson Cavani a jucat pentru Boca, iar Marcelo pentru Fluminense.

• Ultimele cinci ediții de Copa Libertadores au fost câștigate de echipe din Brazilia: Flamengo (2019, 2022), Palmeiras (2020, 2021) și Fluminense (2023).
  • Boca Juniors a jucat a 12-a sa finală de Copa Libertadores. Gruparea argentiniană are în palmares șase trofee (ultimul cucerit în 2007).