Napoli a suferit a doua înfrângere din acest sezon de Serie A, campioana Italiei fiind învinsă, scor 3-1, pe propriul teren, de Fiorentina (etapa cu numărul opt).

Rudi GarciaFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Napoli, învinsă pe propriul teren de Fiorentina

Brekalo (minutul 7) a deschis scorul pe „Stadio Diego Armando Maradona”, iar în pauză s-a intrat la egalitate: Osimhen a înscris dintr-un penalti, în minutul 45+4.

Bonaventura (63) a adus-o din nou în avantaj pe Fiorentina, iar scorul final a fost stabilit de Nico Gonzalez (în minutul 93).

Acest succes surprinzător o ajută pe Fiorentina să se afle pe locul 4 în ierarhie, cu 17 puncte (la egalitate cu Juventus, echipă aflată pe 3).

Napoli, campioana en-titre a Italiei, se găsește pe 5, cu 14 puncte. Trupa pregătită de Rudi Garcia are 7 puncte mai puțin decât liderul AC Milan după disputarea a opt etape din Serie A.