​Barcelona s-a impus în cel de-al doilea meci din grupele UEFA Champions League (1-0 cu FC Porto), însă l-a pierdut pe Robert Lewandowski, care a fost înlocuit în minutul 34 cu Ferran Torres.

Robert LewandowskiFoto: Josep LAGO / AFP / Profimedia

Robert Lewandowski poate rata meciul cu Real Madrid din LaLiga

Barcelona a suferit în deplasarea de pe Estadio do Dragao, însă a luat toate cele 3 puncte din confruntarea cu FC Porto.

Ferran Torres a marcat unicul gol al partidei, în prelungirile primei reprize, însă spaniolul a intrat pe teren în minutul 34, după ce l-a înlocuit pe Robert Lewandowski.

Atacantul polonez a suferit o entorsă la glezna de la piciorul stâng și sunt șanse mari ca acesta să rateze duelul cu Real Madrid din LaLiga, programat pe data de 28 octombrie.

Jurnalistul italian Fabrizio Romano a anunțat că Robert Lewandowski va fi supus mai multor investigații medicale, care vor determina exact cât de gravă este accidentarea și când ar putea acesta să revină pe teren.

10 meciuri, 6 goluri și 4 pase decisive sunt cifrele lui Lewandowski în actualul sezon.