Genoa a fost la doar un pas de a produce surpriza etapei a patra din Serie A. Echipa nou promovată a avut 2-0 în meciul cu Napoli, însă a obținut doar o remiză, jocul terminându-se cu scorul de 2-2. Radu Drăgușin a fost titular.

Radu DrăgușinFoto: Danilo Vigo/LiveMedia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Genoa, remiză cu campioana Napoli

Cu Radu Drăgușin în primul 11, Genoa a remizat pe teren propriu cu Napoli, scor 2-2, la capătul unui meci pe care gazdele puteau chiar să-l și câștige.

Formația antrenată de Alberto Gilardino a făcut un joc aproape perfect, dar a gestionat prost finalul și a scăpat printre degete o mare victorie.

Scorul pauzei a fost 1-0, asta după ce Mattia Bani a reluat în plasa porții lui Meret, în minutul 40.

În a doua repriză, meciul a atins cote dramatice. Mateo Retegui a marcat pentru 2-0 (min 56), însă schimbările inspirate ale lui Rudi Garcia și-au spus cuvântul.

Introdus pe teren în locul lui Anguissa, Raspadori a redus din diferență în minutul 76, ba mai mult, oaspeții au mai punctat încă o dată, tot printr-un jucător introdus în teren în a doua repriză.

Matteo Politano a marcat pentru 2-2 (min 84) și a stabilit și scorul final.

Genoa acumulează 4 puncte și rămâne pe locul 12, în timp ce Napoli a urcat pe poziția a cincea, cu un total de 7 puncte.