Inter a ieșit învingătoare într-un nou episod din Derby della Madonnina. Echipa antrenată de Simone Inzaghi a învins-o pe AC Milan cu scorul de 5-1, în etapa a patra din Serie A.

Jucătorii InteruluiFoto: Insidefoto / ddp USA / Profimedia

Inter, victorie în fața rivalei AC Milan

Pe o ploaie torențială, Inter a obținut al patrulea succes consecutiv în Serie A.

Formația antrenată de Simone Inzaghi nu a putut fi oprită nici măcar de rivala AC Milan, care a fost dominată la toate capitolele.

Veteranul Henrikh Mkhitaryan a deschis scorul după doar 5 minute din centrarea lui Federico Dimarco, iar Marcus Thuram a făcut 2-0 cu un șut fabulos (min 37).

În a doua repriză, Milanul a reaprins speranțele fanilor în minutul 57, la capătul unei acțiuni finalizate de portughezul Leao.

Chiar dacă s-a apropiat la un singur gol, Milan a fost dominată constant din punct de vedere fizic.

Henrikh Mkhitaryan a realizat dubla în minutul 69, după ce a șutat excelent la colțul scurt din marginea careului de 16 metri.

Inter a continuat să atace, iar Theo Hernandez a comis fault, iar centralul a acordat lovitură de la 11 metri.

Penalty-ul a fost executat impecabil chiar de către fostul jucător al Milanului, Hakan Calhanoglu (min 79).

Davide Frattesi a închis tabela în al treilea minut de prelungire.

Cu această victorie, Inter urcă pe primul loc în Serie A, cu maximum de puncte. De partea cealaltă, AC Milan rămâne pe locul 3 cu 9 puncte.