Barcelona a ajuns la trei succese consecutive în campionatul Spaniei, după ce a învins-o duminică seară pe Osasuna, scor 2-1.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Joao Cancelo și Joao Felix au intrat în repriza a doua la Barcelona - Robert Lewandowski a marcat golul victoriei

Cu Joao Cancelo și Joao Felix rezerve, Barcelona a făcut un meci bun în deplasarea de la Pamplona, de unde s-a și întors cu toate cele 3 puncte.

Formația antrenată de Xavi Hernandez a controlat prima repriză și a reușit să deschidă scorul chiar înaintea pauzei prin Jules Kounde (min 45+1).

În a doua repriză, jocul a înclinat în favoarea gazdelor, care au și restabilit egalitatea prin Chimy Avila (min 76).

Oaspeții au primit un penalty în minutul 81 al partidei, iar după consultarea VAR, arbitrul a decis să îl elimine pe Alejandro Catena.

Robert Lewandowski nu a iertat de la punctul cu var și a adus prima victorie a Barcelonei la primul șut pe poartă din a doua repriză.

Scor final 2-1, iar Barcelona urcă pe locul 3 și o egalează pe Girona, cu 10 puncte. Osasuna rămâne la cota 6 și coboară pe locul 10.