Paris Saint Germain a obținut un succes categoric duminică seară în deplasarea de la Lyon, scor 4-1. Parizienii au marcat toate cele 4 goluri în prima repriză.

Kylian Mbappe, PSGFoto: Icon Sport / ddp USA / Profimedia

Kylian Mbappe, autorul unei duble în deplasarea de la Lyon

După un început mai modest de sezon, Paris Saint Germain a bifat al doilea succes consecutiv în Ligue 1.

Formația antrenată de Luis Enrique nu a menajat-o pe rivala Lyon și s-a impus cu scorul de 4-1, în urma unui meci rezolvat încă de la pauză.

Kylian Mbappe a deschis scorul în minutul 4 din lovitură de la 11 metri, iar avantajul a fost dublat de Achraf Hakimi minutul 20.

Până la pauză, campioana Franței a continuat să forțeze și a mai marcat de două ori.

Mai întâi Marco Asensio a făcut 3-0 din pasa lui Ugarte (min 38), iar Kylian Mbappe a realizat dubla în primul minut de prelungire.

În a doua repriză, oaspeții au lăsat garda jos și Lyon a redus din diferență în minutul 74, când Tolisso a punctat dintr-un penalty.

După 4 etape, Paris Saint Germain acumulează 8 puncte și ocupă poziția a doua. De partea cealaltă, Lyon este ultima în Ligue 1, cu un singur punct.