Sepsi Sfântu Gheorghe și Farul Constanța nu au reușit să treacă de play-off-ul UEFA Conference League, fiind învinse în meciurile retur. Campioana României a pierdut în timpul regulamentar cu Helsinki, în timp ce Sepsi a cedat în reprizele de prelungiri cu Bodo/Glimt.

Gica HagiFoto: Inquam Photos / Alex Nicodim

Sepsi a fost la un pas de grupele Conference League

Sepsi Sfântu Gheorghe a fost cea mai bătăioasă echipă a României în preliminariile UEFA Conference League.

Câștigătoarea Cupei și a Supercupei României a dat totul în deplasarea din Norvegia, cu Bodo/Glimt, însă a cedat în reprizele de prelungiri după ce a revenit de la 2-0.

Sondre Sorli a deschis scorul în minutul 24 cu o lovitură de cap, iar Pellegrino a îndeplinit o simplă formalitate 4 minute mai târziu.

Până la pauză, Alimi a redus din diferență pentru covăsneni (min 42), iar Varga a restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde (min 47), cu un șut plasat la firul ierbii.

În minutul 89, Ștefănescu a avut șansa de a o trimite pe Sepsi în grupe, dar Haikin a intervenit fantastic.

S-a ajuns în prelungiri, acolo unde diferența s-a făcut în urma unei lovituri de la 11 metri, transformate de Pellegrino (min 99).

Bodo/Glimt - Sepsi, 3-2, în play-off-ul UEFA Conference League (5-4 la general)

Final.

Min 122: Cartonaș roșu Sepsi. Marius Ștefănescu a fost eliminat.

Min 106: Start în a doua repriză de prelungiri.

Pauză.

Min 101: Ce ghionion pentru Sepsi! Ștefănescu a reușit să marcheze, dar reușita sa a fost anulată de VAR.

Min 99: GOL Bodo/Glimt! Pellegrino transformă de la punctul cu var.

Min 95: Șansă de gol pentru gazde. Niczuly intervine bine în primă fază, mingea ajunge la Pellegrino care trimite peste poartă.

Min 91: A început prima repriză de prelungiri.

Urmează prelungiri.

Min 89: Ocazia mare Sepsi.Ștefănescu a tras puternic la poartă, însă Haikin a respins în corner.

Min 47: GOOOOOOL! Sepsi egalează la 2 prin Varga. Acesta șutează plasat și echilibrează situația pe tabelă.

Min 46: A început partea secundă.

Pauză.

Min 42: GOOOOOL Sepsi! Dumitrescu centrează perfect pentru Alimi, care reia cu capul în plasă.

Min 28: GOL! Pellegrino face 2-0 după ce Niczuly a respins greșit șutul lui Berg.

Min 24: GOL! Sorli deschide scorul pentru norvegieni cu o lovitură de cap.

Min 11: Gazdele deschid scorul prin Pellegrino, care înscrie cu un șut plasat. Reușita este însă anulată după consultarea VAR.

Min 1: A început partida din Norvegia.

Echipele de start:

Bodo/Glimt: Haikin – Wembangomo - Moe - Bjortuft - Bjorkan – Saltnes - Berg - Gronboek – Sorli - Moumbagna - Pellegrino.

Antrenor: Kjetil Knutsen

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Ciobotariu - Bălașa - Ninaj - Dumitrescu – Păun - Rodriguez – Varga - Alimi - Ștefănescu – Safranko.

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Farul Constanța, eliminată de Helsinki, deși a câștigat prima manșă

Farul Constanța a fost eliminată în play-off-ul UEFA Conference League.

Formația antrenată de Gică Hagi a pierdut returul cu HJK Helsinki, după ce a câștigat în turul cu scorul de 2-1.

Campioana en-titre a României a jucat foarte slab în returul din Finlanda și a primit gol după doar câteva minute, însă a fost salvată de VAR.

Chiar și așa, Radulovic a deschis scorul pentru Helsinki în minutul 20 al partidei și tot el a dublat avantajul echipei sale în minutul 70, stabilind și scorul final al disputei.

Scor general 3-2 pentru Helsinki, care accede în grupele UEFA Conference League.

HJK Helsinki - Farul Constanța, 2-0, în play-off-ul UEFA Conference League (3-2 la general)

Final. Farul este eliminată.

Min 70: GOL! Helsinki face 2-0 după reușita lui Radulovic

Min 55: Ocazie mare pentru Helsinki. Radulovic este blocat de Aioani în situație de 1 la 1.

Min 46: Start în a doua repriză.

Pauză.

Min 20: GOL! Radulovic deschide scorul pentru finlandezi, după o serie de greșeli în defensiva constănțenilor.

Min 5: Gol anulat pentru gazde, după un ofsaid semnalizat de VAR.

Min 1: A început meciul.

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio - Tenho - Halme - Kouassivi-Benissan - Lingman - Peltola - Soiri - Hostikka - Keskinen - Radulovic.

Antrenor: Toni Korkeakunnas

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu - Larie - M. Popescu - Kiki - T. Băluță - Nedelcu - Artean - L. Munteanu - Rivaldinho - Budescu.

Antrenor: Gică Hagi